Kanal tedavisinden sonra ağrıya ne iyi gelir?

Kanal tedavisi dişözünün çıkarılmasıdır. Kanal tedavisinden sonra tedavi edilen bölgede neden ağrı olur? Peki, bu ağrıyı giderici bitkisel çözümler nelerdir? Kanal tedavisi sonrası ağrı nasıl geçer? PembeNar sizin için en ağrısız yöntemleri masaya yatırdı.

11.10.2017 Çarşamba Güncelleme : 11.10.2017-12:06 Çarşamba

Kanal tedavisinden sonra ağrıya ne iyi gelir? Hangi bitkiler ve besinler diş özümüzü besler? İşte haberimizin detayları..

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi dişlerde meydana gelen çeşitli çürükler, çatlaklar ve kırıklardan dolayı dişte bulunan ip benzeri sinir ve damarların işlevini ve canlılığını yetirmesi sonucu yapılan dişözü tedavisidir. Bu tedavide diş özleri alınır ve dolgu maddesiyle doldurulur. 

Kanal tedavisinden sonra ağrı neden olur?

Kanal tedavisinden sonra ağrı; yanlış beslenme, yanlış ağız bakımı, kanal tedavisinin yanlış yapılması gibi birçok sebepten dolayı oluşabilir.

Genellikle yanlış kanal tedavisi nadir yapılır ve hemen düzeltilebilecek bir durumdur. Fakat ne kadar düzeltilir veya doğru yapılırsa yapılsın hasta tedaviden sonra dikkat etmezse tekrarlayabilir ve dişler tedaviyi tekrar kabul etmeyebilirler. 

Kanal tedavisinden sonra ağrıya ne iyi gelir

Doktorunuza danışarak çeşitli ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. 

Dişlerinizi günde en az 2 defa fırçalayın ve diş ipi kullanın.

Kompres şeklinde buz tedavisi uygulayabilirsiniz. Buzları teninize direkt temas ettirmeyiniz. 

Bir çay bardağı ılık suya bir tatlı kaşığı tuz döküp eriterek ağzınızda gargara yapabilirsiniz. 

Alkolde hafif bir uyuşturucu etkisi vardır. Gargara yaparak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. 

Zeytinyağı ve karanfil yağını karıştırıp pamuk yardımıyla ağrı bölgesine sürebilirsiniz. 

Sıvı alımını arttırabilirsiniz. Katı yiyecekler tüketerek dişinizi zorlayabilirsiniz. Katı yiyecekler yerine çorba, sebze ve meyve suları gibi vitamin ve mineral içerikli gıdalar tüketebilirsiniz. 

PembeNar Özel