Karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırmak mümkün mü?

Karaciğer ve böbrekler yaşamımızı kaliteli ve sağlıklı bir şekilde geçirmek için oldukça önemlidir. Tüm vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olan organ karaciğerdir. Karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırmak mümkün mü sorusunu uzman diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım’a sorduk. İşte karaciğer ve böbrekleri toksinlerden arındırmanın yolları…

1

Serpil Dokurel - PembeNar Özel

Toksinler, doğada bulunan veya canlı organizmalar tarafından üretilen ve insan sağlığı üzerinde zararlı etkileri olan kimyasallardır. Çevresel toksik maddeler; kalıcı organik kirleticiler, uçucu organik bileşikler, ağır metaller ve böcek ilaçlarını içerir. Toksinlere ve toksik maddelere maruziyet artmakta fakat esas sorun bizi bunlardan korumaya destek olacak besin değerlerinin çoğunu besinlere eklediğimiz renklendiriciler, koruyucular, tatlandırıcılar vb. ile kaybetmemizdendir.

Vücudunuz tarafından çevresel toksinler ve ilaçlar etkin ve ayrıntılı enzimatik detoksifikasyon yolları ile nötralize edilir ve doğru beslenme (yüksek kalite protein, kompleks karbonhidratlar, lif, esansiyel yağlar) ile ilişkilendirilebilir ancak uzun süreli veya aşırı toksin maruziyeti ek destek gerektirebilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ