‘Karşılık düşerse faiz de iner’

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Mehmet Cantekin, leasing ve finansal kiralama şirketleri için getirilen mevzuat uygulamalarının faktoring şirketleri için de getirilmesini talep ettiklerini söyledi.

13.02.2018 Salı Güncelleme : 13.02.2018-1:30 Salı
Kadife Şahin

FKB olarak eşit rekabet koşullarına öncelik verdiklerini belirten Cantekin, 2017’de vergisel ve müşteri risklerine eşebilirlilik konularında getirilen yeni düzenlemelerden tüm finansal kuruluşların faydalanmasının ekonominin ortak faydası olarak önemli olduğunu ifade etti.

Cantekin, “Müşterilerimizle ilgili bilgi kaynağımız İçişleri Bakanlığı’nın bilgi kaynağında bulunuyor. Bankacılık sistemine açık olan İçişleri Bakanlığı’nın bu veri sistemi bize açık değildi. 2017’de bu açık hale geldi. Bunun için teşekkür ediyoruz” dedi.

Bankacılık sistemindeki gibi verilen kredilerin yasal olarak ayrılan karşılıklarının vergi ödemelerinden düşürülmesini talep ettiklerini belirten FKB başkanı düzenlemelere ilişkin şöyle taleplerini şöyle iletti:

Maliyet artıyor...

“Diğer bir konu da verdiğimiz kredilerin karşılığında ayırdığımız karşılıkları vergilerden düşüremiyoruz. Neden düşüremediğimizin yanıtını almıyoruz. O halde düşürülmeli. Çünkü bu tür uygulamalar hep şikayetçi olduğumuz kredi faizleri üzerinde etkili oluyor. 

Bunlar faizi artırıcı unsurlar. Vergi mevzuatında bütün finansal kuruluşların eşit rekabette olması lazım. Bunu bir şikayet olarak söylemiyorum. Bunlar hepimizin rahatsız olduğu faiz maliyetlerini artırıcı unsurlar. Bu düzenlemenin dışında bırakılan faktoring sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. 2017’de finansal kiralama sektörlerine açılan uygulamaların faktöring sektörüne de açılmasını istiyoruz.”

‘KGF’nin etkisi olumlu oldu’

2017’nin planlandığın daha iyi geçen bir yıl olduğu değerlendirmesinde bulunan Mehmet Cantekin, “Bunda 2017’ye özgü alınan tedbirlerin etkili olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi. Cantekin’in Kredi Garanti Fonu’nun verdiği desteğe ilişkin görüşü şöyle: “KGF’nin sağladığı kefaletin piyasayı rahatlatıcı etkisi olduğunu gördük. Her ne kadar FKB üyesi kurumlar bundan yeterince faydalanmadıysa da  müşterilerimiz aynı zamanda bankaların müşterileri. Bizim müşterilerimizin bankacılık sisteminden bu desteği almalarıyla biz de dolaylı da olsa biz de müşterilerimizin finansal durumlarının düzelmesinden fayda sağlamış olduk.”

‘Pratik riski öğretti...’

- 2018 büyüme beklentiniz nedir?

2017’den aldığımız ivme ile tabii ki ilave riskler ortaya çıkmadığı takdirde ülke olarak yüzde 5, banka dışı finansal kurumlar olarak yüzde 20 civarında büyüyeceğimizi ümit ediyorum. Biz finansal kurumlar olarak risk yönetmeyi pratikte öğrendik. Özellikle kontrolümüz dışında olan kur hareketlerinden dolayı çıkabilecek istikrarsızlık kaynağını azaltmaya dönük tedbirler alındı. 

Kur riskini yönetme konusunda risk oranı yüksek olan müşterilerde döviz kredisi kullanmayı sınırlandıran düzenlemeler getirildi. Döviz geliri olanlara döviz kredisi kullanma imkanı tanıyor. Bunları göz önüne aldığımızda 2018’de kur tarafındaki oynaklığın getireceği ekonomik istikrarsızlık faktörlerinden birisi olan döviz kredisi kullandırımları biraz daha sınırlandırılmış olacak.
 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ