Keşkül yapımı

Keşkül yapımı son derece kolay ve lezzetli bir tatlı tarifidir. Türk mutfağının enfes tatlılarından biri olan keşkül tarifi ile damak tadınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. Mis gibi badem kokusu ve yumuşacık dokusuyla keşkül tarifini merak edenlere, işte keşkül yapımı:

31.01.2018 Çarşamba Güncelleme : 31.01.2018-17:35 Çarşamba

Keşkül yapımı, belli başlı püf noktalarına dikkat edilerek yapıldığında oldukça basit bir tatlı tarifidir. Keşkül yapımında kullanılan malzemeler, enerji verir ancak biraz fazla kalori almanıza neden olabilir. Ancak kalorisi falan olan keşkül verdiği enerji sonucunda da keşkülden almış olduğunuz kalorileri hızlı bir şekilde yakmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla keşkül tatlısından gelen kalori enerjisiyle doğru orantılıdır. 

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş olan keşkül yapımını birazdan sizlerle paylaşacağız. Üstelik size vereceğimiz keşkül yapımında kullanılan malzemeler Osmanlı döneminde, keşkül yapımında kullanılan malzemelerle aynı… Bu durumda vereceğimiz keşkül tarifine Osmanlı usulü keşkül tarifi de diyebiliriz. 

İşte tadı damağınızdan düşmeyecek, enerjinize enerji katacak keşkül yapımı:

Malzemeler:

- 7 çorba kaşığı mısır unu
- 1 litre / 1/2 badem sütü (mümkünse şeker eklenmemelidir)
- 5 çorba kaşığı şeker
- 2 çay kaşığı vanilyalı özü
- 2 çorba kaşığı gül suyu
- 2 tane kakule 

Üzeri için:


- 2 yemek kaşığı Antep fıstığı veya badem
- 1 yemek kaşığı ince kıyılmış kakule

Keşkül nasıl yapılır?

1- Mısır ununu biraz badem sütü ile pürüzsüz bir macun haline getirin. Bir kenara koyun ve bekletin.

2- Bir tencerede kalan badem sütünü orta ateşte şeker, vanilya özü, gül suyu ve kakule bölmelerini koyarak kaynatın. İyice kıvama gelinceye kadar karıştırarak pişirin.

3- Karışım kaynadıktan sonra içerisindeki kakuleleri alın ve atın.  Sonrasında mısır ununu karışımın içerisine dökerek, pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Muhallebi kıvamına gelmesi 15 dk. Sürecektir. 

4- Keşkülü karıştırırken dibinin tutmamasına özen gösterin. 

5- Hazırlamış olduğunuz keşkülü kaselere bölüştürerek buzdolabında soğutun. Daha sonra üzerine kıyılmış kakule, badem ekleyerek servis yapabilirsiniz. 
15 dk soğuduktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.