KIEV’DE BAYKAM RÜZGARI

14.03.2018 Çarşamba

Bedri Baykam’ın son 10 yılda yaptığı eserlerden oluşan yeni sergisi ‘Son On Yıldan Seçki’, Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi’nde açıldı.

Ressam Bedri Baykam, ‘4D’, ‘Tarihin Röntgencisi’ ve ‘Boş Çerçeve’ serilerinde yer alan 18 eserini, Kiev’de sanatseverlerle buluşturdu. Tual, 4D ve kavramsal sanat üzerine yapılan çalışmalar, Kiev’deki Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi’nin daveti üzerine sergilendi. Kiev’deki ilk, toplamda da 138’inci sergisini açan Baykam, konuklarıyla yakından ilgilendi. 

Kiev Büyükelçisi Yönet C. Tezel ve eşi Ave Brigader, Ukrayna Ulusal Sanat Akademisi İkinci Başkanı Victor Sydorenko, sanatçı Valentin Popov, koleksiyonerler Emin Hitay, Yana Aftanaziv ve Zenko Aftanaziv sanatçıyı bu özel gecede yalnız bırakmadı. Sergi, 7 Nisan’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

İki şehirden izlenimler

Ressam ve heykeltıraş Ender Güzey, ‘Viyana ile İstanbul’ adlı sergisinin açılışını geçtiğimiz günlerde yaptı. İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu bünyesinde hayata geçirilen sergide, sanatçının iki şehre dair izlenimlerinden esinlenmeler yer alıyor. Viyana ve İstanbul’dan motifler, perde ve şeffaf materyallerle yansıtılarak sergileniyor. Sergiyi  9 Nisan’a kadar 09.00-16.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yeni başkan Ata Eremsoy oldu

Skal International İstanbul Kulübü’nün olağan genel kurulu, geçtiğimiz günlerde The Ritz-Carlton İstanbul otelinde yapıldı. 13 yıldır başkanlığı yürüten Bahar Birinci, görevini Ata Eremsoy’a devretti. Gala yemeğinde bir araya gelen kulüp üyeleri, hem eski hem de yeni başkanın konuşmalarını dinledi. Mine Mucur’un piyano performansıyla eğlenen davetliler, Arthur Murray Dans Merkezi sanatçılarının danslarına eşlik ettiler.

Tarihi semtte geçmişe yolculuk

‘Bir Semte Adını Veren Fabrika: Bomonti’ sergisinin açılışı, Deniz Müzesi’nde gerçekleşti. İş, sanat ve moda dünyasının tanınmış simalarını bir araya getiren davette, 137 eser meraklılarıyla buluştu. Konuklar, İstanbul’un en köklü semtlerinden Bomonti’nin 1890’lardaki yıllarına keyifli bir yolculuk yaptı. Küratörlüğünü Burçak Madran’ın üstlendiği serginin ev sahibi Anadolu Efes Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş “Bomonti, Osmanlı döneminden Cumhuriyet’e kadar çeşitli hikayelere, belgelere ve fotoğraflara konu oldu” şeklinde konuştu.

Renkli tanıtım

Ali Ağaoğlu, Maslak’ta tamamladığı 1453 projesininin tanıtımını bizzat kendi yapıyor. Misafirlerini hem gezdiren hem de bilgi veren işadamının önceki günkü konuğu, Vakko Yönetim Kurulu Üyesi Rıfat Elhadef oldu. İkili, sohbet edip, kısa bir tavla partisi yapmaya da fırsat buldu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Önceki Yazıları