Kitaptan filme

07.01.2018 Pazar

Artık o kadar mükemmel prodüksiyonlar yapılıyor ki severek okuduğumuz bir romanı sinemada veya TV’de seyrederken mest oluyoruz

Yapımcılar gözlerini romanlara çevirdi. 2018’de hem sinema hem de dizi dünyasında roman uyarlaması konusunda bir patlama yaşandığını söylesem yanlış olmaz sanırım. E haksız da değiller, o kadar enfes eserler var ki... Yazarınız, yurtdışı sinema ve televizyon dünyasında bu yılın hitleri olmaya aday uyarlamaları sizin için derledi.

DİZİLER

“Sharp Objects”: Gillian Flynn’in “Gone Girl” (Kayıp Kız) isimli romanını biliyorsunuz. Hani sonrasında yönetmen David Fincher tarafından beyaz perdeye taşınan. Ne romandı, ne filmdi be... Flynn’in bir diğer romanı “Sharp Objects”, sekiz bölümlük bir cinayet dizisi olarak çıkıyor karşımıza bu yıl. Yönetmen koltuğunda bayıla bayıla izlediğimiz “Big Little Lies”ın yönetmeni Jean-Marc Vallée var. Amy Adams başrolde. HBO yapımı dizi, benim merakla beklediklerimden. 

“Electric Dreams”: Bir Philip K. Dick, nam-ı diğer PKD eseri. Bu yazarı nereden mi tanıyoruz? “Blade Runner”, “Total Recall”, “The Minority Report” desem? Romanlarının ortak özelliği ise gelecekte gerçekleşmesi muhtemel olayları çalışan sınıfı açısından ele alması. “Electric Dreams” de bunlardan biri. Anna Paquin’in başrolde olduğu bilim-kurgu dizisi Channel 4 yapımı.

“Who Fears Death?”: ”Game of Thrones”un yapımcısı George R.R. Martin, bu sefer de Nnedi Okorafo’nun bilim kurgu romanı “Who Fears Death”i dizi yapmak için kolları sıvamış. HBO’da oynayacak olan dizi, bu yıl heyecanla beklenenlerde başlarda yer alıyor.

“Castle Rock”: Stephen King’in “It”, “The Shining” gibi eserlerini derleyen dizi anlaşıldığı üzere psikolojik gerilim türünde. Kendisi bir Hulu ürünü.

FİLMLER

“Annihilation”: Yapay zeka konusuna fazlaca takık olduğumdan Alicia Vikander’in oynadığı “Ex-Machina” isimli filme bayılmıştım. “Annihilation” da aynı yönetmenin, Alex Garland’ın elinden çıkma. Başrolde Natalie Portman var. Film, Jeff VanderMeer’in çoksatan romanından uyarlanmış.

“A Wrinkle In Time”: Oprah Winfrey ve Reese Witherspoon’lu film, Madeline L’Engle’in 1962 tarihli kitabından uyarlama. Fantastik filmlere benim gibi zaafı olanlar gitmeli, görmeli.

“Red Sparrow”: “Hunger Games”in yönetmeni Gary Ross, Jennifer Lawrence ile yeniden bir araya gelmiş, bir de üzerine Jeremy Irons’ı kadroya dahil etmişler. Jason Matthews’un aynı isimli çoksatan kitabından uyarlanan film, bol Rus ajanlı ve aksiyonlu.

“Where Would You Go Bernadette?”: Müthiş komik bir romandı bu. İyi ki yazarı Maria Semple’ı ikna etmiş ve beyaz perdeye aktarmaya karar vermişler. Başrolünde Cate Blanchett’in oynayacağını duyunca ikna olmamak da zor olmamıştır herhalde.

BUKET AŞÇI

Milliyet-Vatan ailesine kurumsal iletişim direktörü olarak katıldığım yıl, ilk organizasyonumu Vatan Kitap’ın efsane genel yayın yönetmeni Buket Aşçı ile gerçekleştirmiştim. Ama ne organizasyon. TÜYAP’tayız, hava berbat, kameramanın kamerası bozulmuş, stant çökmüş, internetten canlı yayın yapacağız internet yok, herkes birbirine girmiş... Anlayacağınız Buket’le hayli gergin bir tanışmamız olmuştu. İnanılmaz ama o günü güzelce kotardık. Sonra da güzel bir dostluk kurduk, hiç kopmadık Buket’le. Kollarını iki yana açıp hayatı sevgiyle kucaklayan, deli dolu dostum benim. Seni hiç unutmayacağım. 

 

Yazarın Önceki Yazıları