KPSS başvuru nasıl yapılır? KPSS'de sıkça sorulan sorular...

KPSS başvuruları başladı. KPSS sınavına katılacak olan adaylar başvuru yapmak için arayışa geçti. Peki KPSS başvuru nasıl yapılır? İşte KPSS hakkında sıkça sorulan sorular...

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 17.05.2018-10:45 Perşembe

ÖSYM tarafından duyurulan KPSS başvuruları hız kesmeden aranmaya devam ediyor.  22-28-29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan KPSS lisans başvurularına ek olarak öğretmenlik için sınava giren adaylar 5 Ağustos tarihinde ÖABT sınavına girecek. Peki KPSS lisans başvuruları nasıl yapılır?

KPSS LİSANS BAŞVURU NASIL YAPILIR?

2018 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi, ÖABT başvuruları,  10-21 Mayıs 2018 tarihleri arasında alınacaktır. Adaylar, başvurularını saat 10.00'dan itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir. 

KPSS için "sıkça sorulan sorular ve cevapları" yayımlandı 

ANKARA (AA) Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından,  2018 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyine ilişkin "sıkça sorulan  sorular ve cevapları" yayımlandı. 

ÖSYM'nin internet sitesinde, kamuoyunda anlaşılmayan hususlara açıklık  getirmek için KPSS lisans düzeyine ilişkin 32 sıkça sorulan soru ve cevabı  paylaşıldı.

 Buna göre, sınav, genel yetenek-genel kültür, eğitim bilimleri, alan  bilgisi, öğretmenlik alan bilgisi testi (ÖABT), din hizmetleri alan bilgisi testi  (DHBT) oturumlarında yapılacak.

Sınavın, genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumları 22  Temmuz'da, alan bilgisi oturumları 28-29 Temmuz'da, ÖABT 5 Ağustos'ta, DHBT ise 9  Aralık'ta yapılacak.

 Genel yetenek-genel kültür oturumları zorunlu

 Kamu kurum ve kuruluşlarının A grubu kadrolarına başvurmak isteyen  adayların, sınavın genel yetenek-genel kültür ile kendilerine uygun alan bilgisi  oturumlarına katılmaları gerekecek.

 Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) öğretmen kadrolarına başvuracak  adayların, sınavın genel yetenek-genel kültür ile eğitim bilimleri oturumlarına  ve alanlarında sınav yapılıyor ise öğretmenlik alan bilgisi testine (ÖABT),  Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) bünyesinde din hizmetlerinde görev almak  isteyenlerin de sınavın genel yetenek-genel kültür oturumu ile DHBT'ye  katılmaları gerekecek.

Sınava girecek tüm adayların genel yetenek-genel kültür oturumuna  girmeleri zorunlu olacak

 ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi  bulunan adaylar, bireysel olarak internet aracılığıyla "https://ais.osym.gov.tr"  adresinden başvuru yapabilecek. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli bir  fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar ise başvurularını ÖSYM Sınav  Koordinatörlüklerinden veya tanımlanmış başvuru merkezlerinin birinden yapacak.

 Adaylar seçtikleri oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzda  belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM'nin "https://odeme.osym.gov.tr"  internet adresinden kredi kartı/banka kartı ile 22 Mayıs'a kadar yatıracak.

 Geç başvuru gününde oturum ekleme yapılabilecek

10-21 Mayıs'ta başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru günü olan 6  Haziran'da başvurularını yapabilecek. Geç başvuru gününde daha önce başvurusu  yapılan oturumlara ekleme yapılabilecek.

  Adayların sınava girerken ilgili oturuma ait sınava giriş belgesi  (SGB) ve geçerli kimlik belgesini (Nüfus Cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik  Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport) yanlarında bulundurmaları  gerekecek.

   Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan, öğleden sonraki  oturumlarında ise saat 14.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

  Adaylar, sınava ilişkin "Sıkça Sorulan Sorular"a ÖSYM'nin  "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ