Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud
 • İsim
  Abdullah
 • Soyad
  Bin Abdülaziz el-Suud
 • Mesleği
  Devlet adamı
 • Doğum Tarihi
  01.08.1923
  1923-08-01
BİYOGRAFİSİ
Suudi Arabistan Kralı. Dünya genelinde yaygın kısa adıyla Kral Abdullah.
 
Hayatı
Abdullah bin Abdülaziz, 1 Ağustos 1923 yılında, Necid Sultanlığı'nın Riyad Bölgesi'nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim idi. Soylu Suudi Ailesi'nin bir üyesidir.
 
İlk kamu görevi, Mekke'nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları'nın komutanı görevine geçti. Kardeşi Fahd bin Abdül Aziz ölünce yerine o tahta geçti. Milli Muhafızların kontrolünün onda olması, veliaht ve kral olmasında önemli bir rol üstlenir. En son olarak 1 Ağustos 2005 tarihinde resmi kral olur. Eşi Fehda bint Asi Surayim tarafından 25 çocuk sahibi olmuştur. Veliahtı Salman bin Abdülaziz el Suud olmuştur.
 
89 yaşındaki Kral Abdullah son yıllarda önemli sağlık problemleri yaşamış ve bu nedenle defalarca hastaneye kaldırılmıştı. Son aylarda kamuoyu önüne çıkmayan Kral Abdullah'ı, törenlerde veliaht prens temsil ediyor.
 
Zenginliği
Başta petrol ürünleri olmak üzere, birçok şirket ve topluluğun önde gelen isimlerindendir. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinin başında bulunmaktadır.
 
Politika
Suudi Arabistan'ın resmi kralı görevine gelince barışçıl, ılımlı ve reformist politikalar yürütmüştür. NATO ve ABD ile yakınlaşmış ve işbirliğine girmiştir. Bunun yanında tüm dinlere ve mezheplere saygı göstermiştir. Çok yönlü reformlar gerçekleştirmiştir. Hatta Papa ile bir görüşme bile yapmıştır. En son yaşanan Arap Baharı denilen halk hareketine karşı, kadınlar içinde radikal reformlar yapmıştır.


Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud biyografisi

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud kimdir?

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud 01.08.1923 tarihinde doğmuş olup Devlet adamı olarak görev yapmaktadır.

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud kaç yaşındadır?

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud 01.08.1923 tarihinde doğmuş olup 95 yaşındadır.

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud ne iş yapar?

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud Devlet adamı olarak görev yapmaktadır.

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud nerelidir?

Abdullah Bin Abdülaziz el-Suud Suudi Arabistan vatandaşıdır.