Kudüs ulemasından İsrail'e "Kudüs" uyarısı

Kudüs'teki İslami kurumlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın  Kudüs kararının İsrail tarafından istismar edilmesinin yaratacağı kriz konusunda  uyardı.

07.12.2017 Perşembe Güncelleme : 07.12.2017-23:31 Perşembe
AA

"Kudüs Vakıflar, İslam Mukaddesatı ve İşleri Konseyi", "Yüksek İslam  Heyeti", "Filistin Fetva Kurulu" ve "İslami Vakıflar İdaresi"nden yapılan ortak  yazılı açıklamada, "Bu uğursuz kararın, işgal devleti ve fanatik Yahudiler  tarafından kutsal şehrin gerçekliğini değiştirmek ve Mescid-i Aksa'ya ilişkin  hedeflerini hayata geçirmek için istismar edilmesinin yaratacağı kriz ve gerilim  konusunda uyarıda bulunuyoruz." denildi. 

Açıklamada, "ABD Başkanı'nın Kudüs'ü İsrail devletinin başkenti olarak  tanıyan kararını reddediyor ve ABD Büyükelçiliğinin kutsal şehre taşınmasını  kabul etmiyoruz." ifadelerine yer verildi. 

ABD ve İsrail'e, Kudüs'ün uluslararası kanunlar gereği statüsünü  değiştirme gibi bir "aptallığa" kalkışmamaları uyarısında bulunulan açıklamada,  Washington yönetimine "bu karardan vazgeçme ve uluslararası kanunlara bağlı  kalma" çağrısı yapıldı. 

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Filistin'i 2012'de BM'de devlet olarak tanıyan ülkelere, 1967  sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini teyit amacıyla bir  kez daha tanıma çağrısı yapıyoruz."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ