Kuru üzüm suyu (Kuru üzüm suyu faydaları nelerdir?)

Kuru üzümün faydalarını bilmeyen yoktur. Peki, kuru üzüm suyunun faydaları nelerdir? Kuru üzüm suyu nasıl yapılır? Tüm bunlar için hazırladığımı kuru üzüm suyu haberimizi mutlaka okumalısınız. İte kuru üzüm suyu tarifi ve faydaları…

15.03.2017 Çarşamba Güncelleme : 15.03.2017-16:32 Çarşamba

Kuru üzüm faydaları saymakla bitmeyen bir kuru yemiştir. Beslenme uzmanlarının da sık sık dile getirdiği ve önerdiği kuru üzümü özelikle karaciğeri arındırmak için çok sağlıklı bir besindir. Bunun yanı sıra kuru üzüm suyu da son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz bir içecek. Kuru üzüm suyunun bu kadar faydalı olmasındaki gerekçe nedir? İşte tüm bunlar için hazırladığımız haberimizi dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Kuru üzüm suyu nedir?
Kuru üzüm suyu adından da anlaşılacağı gibi kısaca kuru üzümün su ile kaynatılarak elde edildiği bir içecektir. İçinde yapay şeker barındırmaması nedeniyle sağlıklı içeceklerden biri olup tercih sebebidir. Sağlığınız için özellikle karaciğer sağlığınız için faydaları saymakla bitmeyen kuru üzüm suyu hakkında daha detaylı bilgi vermek için hemen kuru üzüm suyunun faydalarını söyleyelim.

Kuru üzüm suyunun faydaları
*Kuru üzümle hemen hemen aynı sayfaları gösterse de sindirimi daha kolay olduğu için tercih edilmelidir. Aynı zamanda kuru üzümün etkilerinin kat kat fazlasını alırsınız.
*Kan dolaşımını temizler.
*Karaciğeri korur.
*Kötü kolesterolden kurtulmak için faydalıdır.
*Kalbi korur.
*Trigliserit seviyenizi düşürür.
*Kabızlığı önler.
*Mide bulantısına iyi gelir.
*Doğal vitamin ve mineral kaynağıdır.
*Doğal antioksidan kaynağıdır.
*Vücuttaki toksinleri temizler.
*Sindirimi destekler.
*Mide asitlerinin ayrıştırılmasına yardımcı olur.

Kuru üzüm suyu nasıl yapılır?
Uzamanlar en az ayda 4 gün üst üste kuru üzüm suyu içmenizi önerirken bizde kuru üzüm suyunun nasıl yapıldığını ve yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları bildiriyoruz.

Kuru üzüm suyu için malzemeler
*200 gram kuru üzüm
*2 su bardağı kadar su

Kuru üzüm suyu yapılışı
Almış olduğunuz kuru üzümleri süzgeç yardımı ile yıkayıp bir kabın içine koyun. Daha sonra tencerede verdiğimiz ölçülerdeki suyu kaynatın ve kaynayan suyun üzerine üzümleri atın. Ocağın altı kısık bir vaziyette 20 dakika daha kaynatın.

Ertesi gün üzümleri süzün ve kalan suyu bir daha kaynatın. Ardından içmeye hazırdır.

Kuru üzüm suyu yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar
*Kuru üzümleri seçerken asla parlak olanları seçmeyin. Parlak olmaları doğal olmadıklarını ifade eder.
*Seçeceğiniz kuru üzümler daha koyu renk ne sert ne yumuşak olmalıdır.
*Kaynayan suyun içine atamadan önce iyice yıkadığınızdan emin olun.
*Mümkünse organik kuru üzümleri tercih edebilirsiniz.
*Kuru üzüm suyu, kuru üzümün içindeki şekeri barındırmadığı için herhangi bir yan etkisi yoktur.

Kuru üzüm suyu nasıl tüketilmeli?
Uzmanlar kuru üzüm suyunu kesinlikle aç karnına içilmesi gerektiğini söylüyor. Bu durumda sabah kalktıktan 10-15 dakika sonra kuru üzüm suyunu içip yaklaşık yarım saat sonra da kahvaltınızı yapabilirsiniz.

İdeal tüketim yöntemi art arda 4 gün boyunca içmektir. Sabah uyanınca içeceğiniz için geceden hazırlamanız kolay bir yöntemdir.

Ev Yoğurdunun Faydaları