Majestelerinin 20. harikası!

Avustralya Açık finalinde Cilic’i yenen Roger Federer, Melbourne’de 6. kupasını kaldırdı. İki kez öne geçtiği mücadelenin 5. setinde sonuca giden 36 yaşındaki raket, Wimbledon finalinde mağlup ettiği rakibini yine devirerek, 20. grand slam şampiyonluğuna ulaştı.

29.01.2018 Pazartesi Güncelleme : 29.01.2018-2:30 Pazartesi
 
ONUR DİNÇER  
 
Avustralya Açık’ta tek erkekler finali tarihi bir karşılaşmaya sahne oldu. Tenisin yaşayan efsanesi Roger Federer, Marin Cilic’i mağlup ettiği finalin ardından 20. grand slam kupasını kazandı. 
 
Oldukça hızlı başladı Federer... İlk üç oyunda iki kez servis kıran rakibi karşısında suçluyu kendinin dışında arayan Cilic’in, 12. sayıdan sonra raketini değiştirmesi, bir anlamda 6-2 kaybedeceği setteki çaresizliğinin ifadesiydi. 
 
Hava sıcaklığının yüksekliği nedeniyle çatısı kapalı başlayan Rod Laver Arena’daki finalin ikinci setinde Hırvat raket durgunluğunu attı. Etkili forehand’lerinden seyircileri daha fazla mahrum etmediği bu bölümde, her ne kadar Federer’in servisinde set puanı kaçırsa da, tie-break’te işi bitirmeyi başardı (7-5).
İsviçreli tenisçinin skorları ilk servis yüzdesiyle atbaşı gitti. 6-3 kazandığı üçüncü setteki yüzde 80’lik oran, aynı skorla kaybettiği dördüncü sette yüzde 36’ya gerilemişti çünkü. İş karar setine kalınca yılların tecrübesinin 6-1 ile kazanması zor olmadı.  
 
Hırvat raket son Wimbledon finalinde hiç set alamadığı rakibini bu kez daha çok zorlamayı başarsa da bu, ikinci büyük kupasına ulaşmasına yetmedi. Majesteleri son sette oldukça gergin görünüyordu. Cilic için günün asıl ödülü, ikinciye verilen koca çanaktan çok, böyle görünmesine hiç alışık olunmayan efsane ismi bu hale sokmaktı şüphesiz. 
 
 
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ