May, Trump ve Merkel ile telefonda görüştü!

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD Başkanı Donald  Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

13.03.2018 Salı Güncelleme : 14.03.2018-8:00 Salı
AA

İngiltere Başbakanlık ofisi "10 Numara"dan yapılan yazılı açıklamada,  May'in bugün Trump ve Merkel ile yaptığı ayrı görüşmelerde, İngiltere'de  zehirlenen eski Rus casus ile ilgili son gelişmeleri ele aldığı bildirildi.

May'in Trump ile görüşmesine ilişkin, "Başbakan, İngiltere  hükümetinin, Rusya'nın Sergey ve Yulia Skripal’e karşı yapılan saldırıdan sorumlu  bulunmasının kuvvetle muhtemel olduğu sonucuna vardığını bildirdi." ifadesi  kullanılan açıklamada, Trump'ın da ülkesinin İngiltere'nin yanında olduğunu dile  getirdiği ve söz konusu kimyasal maddenin nasıl kullanıldığına dair Rus  hükümetinin net cevaplar vermesi gerektiğini söylediği aktarıldı.

Başbakanlık açıklamasında, Alman mevkidaşı Merkel ile gerçekleştirdiği  telefon görüşmesinde ise Theresa May'in yine hükümetinin duruşunu dile getirdiği  belirtilerek, "(May ve Merkel) Rusya'nın saldırgan davranış modellerini ele  aldılar ve buna karşı çıkmak üzere müttefiklerle hareket etmenin önemli  olacağında hem fikir oldular. Başbakan Merkel saldırıyı kınarken, ülkesinin  İngiltere ile tam dayanışma içerisinde olduğunu söyledi." ifadelerine yer  verildi.

İngiltere'den Rusya'ya yanıt "orantılı ama güçlü" olacak

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bugün yaptığı açıklamada,  eski Rus ajanı Sergey Skripal’in zehirlenmesiyle ilgili Rusya'ya verilecek yanıta  ilişkin, "Geçen hafta parlamentoda da söylediğim gibi, yanıtımızın orantılı ancak  güçlü olduğundan emin olacağız." ifadesini kullanmıştı.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, İngiltere'nin Rusya'ya karşı  atabileceği ilk adımın ülkedeki Rus diplomatları sınır dışı etmek olabileceği  belirtiliyor. İngiltere, 2006’da eski Rus ajanı Aleksandr Litvinenko’nun  zehirlenerek öldürülmesinin ardından bu yolu izlemişti. İngiltere’nin o gün  aldığı tedbirler arasında Rus yetkililere vize sınırlamaları getirmek de yer  almıştı.

Kamuoyunda diplomatları sınır dışı etmenin yeterli bir karşılık olarak  görülmemesine rağmen Rusya Büyükelçisinin de aralarında olduğu diplomatların  sınır dışı edilmesinin gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Magnitsky Yasası

Ülkede tartışılan ikinci yaptırım seçeneği, İngiltere’de mal varlığı  bulunan Rus zenginlere getirilebilecek kısıtlamalar olarak öne çıkıyor. İngiliz  parlamentosunun Dışişleri Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat’ın gündeme taşıdığı  öneriye göre İngiltere, Rusya vatandaşlarına ait kaynağı izah edilemeyen mal  varlıklarına el koyabilir.

Bu kapsamda, ABD’nin 2012’de yürürlüğe koyduğu Magnitsky Yasası’nın  bir versiyonu İngiliz parlamentosunda görüşülmekte olan Yaptırımlar ve Para  Aklama ile Mücadele Yasası'na ilave edilebilir. Buna göre, adı yolsuzluğa ve  insan hakları ihlallerine karışan Rusların mal varlıkları dondurulabilir, bunlara  karşı seyahat kısıtlamaları uygulamaya konulabilir.

İlk kez Dışişleri Bakanı Boris Johnson tarafından gündeme getirilen  bir öneri de Rusya’da yapılacak Dünya Kupası’na İngiliz yetkililerin katılmaması  şeklinde. Daha ileri gidip, İngiltere Milli Takımı'nın Dünya Kupası'nı boykot  etmesi önerileri de ortaya atılıyor.

Rus televizyonuna yasak

İngiltere’de geniş yapılanması bulunan Russia Today televizyonunun  kapatılması da bir diğer seçenek olarak dile getiriliyor. Ülkede medyayı  denetlemekten sorumlu kuruluş Ofcom, Başbakan Theresa May’in yarın yapması  beklenen açıklamadan sonra Rus televizyonunun lisansının gözden  geçirilebileceğini duyurdu.

İngiliz basınına göre Avrupa Birliği’nin Rusya’ya Ukrayna krizini  takiben uygulamaya başladığı mali yaptırımların artırılması da gündeme gelebilir.  Ancak Macaristan, İtalya ve Yunanistan gibi AB üyelerinin bu yaptırımların  yumuşatılmasından yana tutum aldığını hatırlatan bazı yorumcular, İngiltere’nin  bu konuda AB içinde destek bulmakta güçlük çekebileceği görüşünde.

5. madde ihtimali

İngiltere’nin konuyu NATO’ya taşıması da ihtimaller arasında yer  alıyor. Rusya’nın İngiltere toprağında "yasa dışı güç uyguladığı" iddiasından  hareketle atılabilecek böyle bir adımın, ittifakın 5. maddesinin işletilmesini  gündeme getirebileceği savunuluyor. NATO üyelerinden birine yapılan saldırının  bütün üyelere yapılmış sayılmasını öngören 5. madde, ittifakın tarihinde sadece  11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin talebiyle uygulandı.

Rusya’ya karşı yaptırım kararı alınması durumunda May'in bunları yarın  parlamentoda yapılacak haftalık “Başbakana Sorular” oturumunda ilan etmesi  öngörülüyor. Yaptırımların sertliğinin de İngiltere’nin uluslararası arenada  konuyla ilgili gördüğü destekle orantılı olacağı belirtiliyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, dün parlamentoda yaptığı konuşmada,  Skripal’in zehirlenmesinde Rus tipi askeri nitelikte, sinir sistemi üzerinde  etkili bir kimyasal kullanıldığının kesinleştiğini ve olayda Rusya’nın dahlinin  kuvvetle muhtemel olduğunu açıklamıştı.

İki ülke arasındaki gerilimin tırmandığı olayla ilgili May, Rusya’ya  konuyla ilgili açıklama yapması için bu gece yarısına kadar zaman tanıyarak,  tatmin edici bir cevap alınamaması durumunda bir dizi yaptırım açıklayacağını  bildirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu sabah May’in iddialarını  "saçmalık" olarak nitelendirmişti.

Takas edilen casus

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006  yılında Skripal'e 13 yıl hapis cezası verdi. Dimitri Medvedev’in devlet  başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010 yılında ABD’nin tutukladığı 10  Rus ajanı ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da takas edilen 4 casus arasında yer  aldı.

Skripal'in daha sonra İngiltere’ye gelerek ülkenin güneybatısındaki  Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtildi.

Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz  dış istihbarat servisi MI6’ya, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de  ifşa ettiğini öne sürmüştü.

Skripal ile kızı Yulia, önceki pazar günü Salibury'da bir bankta  bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın  sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu ifade ediliyor.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ