Meclis Camii’ne minare dikildi

Ağa Han Mimarlık ödüllü Meclis Camii minarelendi. 15 Temmuz sonrası Meclis kampüsü içindeki yıkım ve tadilat çalışmaları nedeniyle güvenlik gerekçesiyle kapatılan ve geçtiğimiz ay sonunda yeniden ibadete açılan cami, yapıldığı günden bu yana “minaresiz” olması nedeniyle bazı çevrelerce eleştiriliyordu.

13.06.2018 Çarşamba Güncelleme : 13.06.2018-1:30 Çarşamba
ŞEBNEM HOŞGÖR Ankara

Ödüllü camide, minareyi temsil eden kavakların martta kesilmesi tartışma konusu olurken, bir ara yıkılıp yeniden yapılacağı iddia edilen camiye dün “mini bir minare”nin monte edildiği görüldü. Projesi ünlü mimar Behruz Çinici ve ailesi tarafından tasarlanıp, 1984’te hizmete açılan cami, 1995’te İslam kültürünü başarıyla yorumlayan çağdaş tasarım, sosyal konut, toplumsal gelişim, restorasyon, yeniden kullanım ve bölgesel koruma projelerini kapsayan mimarlık ürünlerine verilen Ağahan Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştü.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “TBMM Camii’ne klasik minare istemek yapının mimarlarına saygısızlıktır. Bu caminin tasarlanmış ve yorumlanmış bir minaresi vardır. Şimdi yeniden minare istemek tasarım sürecine ve mimarın yorumuna müdahale etmek anlamını taşır ki bunun da kabul edilecek bir yanı yoktur” ifadelerini kullanmıştı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ