Meclis, yarın 28. Başkanını seçecek

TBMM Genel Kurulunda, yarın TBMM Başkanlık Seçimi yapılacak. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu başkanlık için yarışacak.

11.07.2018 Çarşamba Güncelleme : 11.07.2018-23:22 Çarşamba
AA

Meclis, yarın 28. Başkanını seçecek. 

TBMM Genel Kurulu saat 14.00'te toplanacak ve parlamentonun 28.  Başkanlık seçimi gerçekleştirilecek.

AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, CHP İstanbul Milletvekili  Erdoğan Toprak, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İYİ Parti İstanbul  Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu TBMM Başkanlığı için aday oldu.

TBMM İçtüzüğüne göre, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim  gerçekleştiriliyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin  görev süresi üç yıl oluyor.

TBMM Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye  tamsayısının üçte ikisi (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt  çoğunluğu (301 oy) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan  iki aday için dördüncü oylama yapılacak; dördüncü oylamada en fazla oy alan  milletvekili Başkan seçilecek.

Danışma Kurulu cuma günü toplanacak

Yeni seçilecek TBMM Başkanının başkanlığında, 13 Temmuz Cuma günü  Danışma Kurulu toplanacak.

Bu toplantıda; TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının kaç  üyeden oluşacağı ve AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti gruplarına düşen üye  sayısı belirlenecek. Saat 15.00'te toplanacak Genel Kurulda da Danışma Kurulunda  belirlenen bu üye sayıları milletvekillerinin bilgisine sunulacak.

15 Temmuz Pazar günü, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma  etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında, "Millet Darbeye Dur Dedi"  sergisi açılacak.

Komisyonların başkanları seçilecek

Beş siyasi parti grubu, gruplarına düşen sayıya göre,  milletvekillerinin isimlerini TBMM Başkanlığına bildirecek.

TBMM Genel Kurulu 16 Temmuz Pazartesi günü saat 14.00'te toplanacak.  Bu birleşimde, TBMM Başkanlık Divanı ile ihtisas komisyonlarının üye isimleri  okunarak, milletvekillerinin oyuna sunulacak.

Daha sonra en yaşlı üye başkanlığında toplanacak komisyonlarda;  Başkan, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcüden oluşan Başkanlık Divanı seçimi  yapılacak.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ