METEOROLOJİ ESPRİSİNE GÖNDERME

14.02.2018 Çarşamba
Ekranda çok laflar edilir, bazıları akılda kalır, bazıları hiç unutulmaz. Onların başında Habertürk Meteorolji Uzmanı Hüseyin Öztel’in sözleri gelir. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da bir sağanak yağış sonrası, “Şu görüntüye baktığımız zaman boyu 1.60’tan kısa olanlar dışarıya çıkmasın” sözleri, bu listede yer alır. ‘Savaşçı’ dizisinde Doğan, son bölümde Bordo Bereli olmak isteyenlerin kendisine sürekli soru sorduğunu Teğmen Çiğdem’e anlatır. “Geçen gün bir çocuk geldi, ‘1.58 boyundasın Bahadır, sen nereye Bordo Bereli olursun. Azıcık yağmur yağsa kaldırımda boğulma tehlikesi geçirirsin’ dedim” sözleriyle meteoroloji uzmanına gönderme yaptı. Ev ahalisi hemen hatırladı olayı... Hiç unutulmamak böyle bir şey olmalı.
 

‘FATİH’İN TANITIMI GELDİ

‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ dizisi ekranda ısınma turlarına başladı. İlk tanıtımı yayınlandı. Şekil olarak Fatih’in tarih kitaplarındaki resmine benziyor Kenan İmirzalıoğlu. İlk intiba, tanıtım ‘Ne savaştı Fatih’ görüntüleriyle süslenmiş. Çok yönlü padişahın adına yakışır diğer kareleri bakalım diğer tanıtımlarda görecek miyiz? Yönetmenden senariste kadar birçok değişiklikler yaşandı dizinin ön hazırlığında... Hep söylüyorum, bu yıl için erken. Hatta belki bir ‘co-production’ daha şık olmaz mıydı?

Mesela, Netflix için çekilseydi? Bu dizi, Latin ya da Orta Doğu ülkelerinin pek ilgi alanına girmez. Eski sosyalist blok ülkeleri, hatta ilk defa ziyaret edebileceğimiz (Fransa, Almanya ve Kuzey ülkeleri mesela) ülke televizyonlarının ilgisini çekebilir. Yani sürpriz pazarlar çıkabilir. Kendimiz için mi yapacağız, ‘uluslararası boyutunu’ da düşünecek miyiz? Belki tanıtımların bütünü, bunun mesajı olacak. Bu arada bu projenin ‘film uzunluğunda dizi’ olmamasında fayda var. Sık eleyip, sık dokumanın fazlasıyla ihtiyaç duyacağı bir dizi olduğu için, böyle diyorum. Yoksa uzun dizi bataklığına saplanırsa, kimse kurtaramaz.

BU HAFTA GÖRÜLÜYOR

Tolga Çevik, “Yine içim acıyor. Yine evlatlar. Ne yazayım, ne diyeyim bilemiyorum. Yayınımız olmayacak. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Ailelerine sabır versin. Hepimizin başı sağ olsun” yazarak tweet atmıştı Afrin şehitleri için... ‘Tolgshow’ iki haftadır yayınlanmıyor. 3 Şubat’ta ‘Savaşçı’nın,  sonraki haftada da, ‘Kadın’ dizisinin tekrarı vardı. Bu hafta baktım değişiklik gelmiş.  Salı, ‘Tolgshow’ tekrarı vardı. Cumartesi  ise ‘Tolgshow-Yeni’ ile yayının olacağı yazılmış. Bakalım göreceğiz!   
 

 

 

 

 

 

 

Yazarın Önceki Yazıları