MHP'den sert tepki: 'Kürt seçmen' kavramı üzerinden…

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "Milli  mutabakat arayışının ürünü olan cumhur ittifakına zarar vermek için 'Kürt  seçmeni' kavramı üzerinden siyaset algısı yaratmak, hakikatte MHP düşmanlığının  bir başka kripto versiyonudur." ifadelerini kullandı.

13.01.2018 Cumartesi Güncelleme : 13.01.2018-14:08 Cumartesi
AA

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, kuvvetli bir vatandaşlık tanımına dayanan "milli devlet" olgusunun önemine dikkati çekerek, MHP çatısı altında her inançtan, her etnik kökenden Türk vatandaşının dayanışma ve ahenk içinde  bulunduğunu bildirdi.

Milli bütünlüğün devamının MHP için son derece hassas bir konu olduğuna işaret eden Yalçın, seçim ittifakı konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sergilediği tavırdan ve çerçevesini çizdiği cumhur ittifakının  başarısından rahatsız olan çevrelerin, demokrasi gemisini çok tehlikeli sulara  sürükleme çabasına girdiklerini belirtti.

Bu çevrelerin MHP'nin siyasette oynadığı yapıcı rolü etkisizleştirmek için Türk milletinin en hassas sinir uçlarına dokunmaktan çekinmediklerinin  altını çizen Yalçın, "Bahse konu çevrelerce 2019 seçimleri üzerinde sürdürülen  tartışmalarda, maksatlı bir ayrımcılıkla 'Kürt seçmen' tabiri kullanılmakta ve  2019 seçimlerinde bu oyların belirleyici olacağı öne sürülmektedir. Milli  mutabakat arayışının ürünü olan cumhur ittifakına zarar vermek için 'Kürt  seçmeni' kavramı üzerinden siyaset algısı yaratmak, hakikatte MHP düşmanlığının  bir başka kripto versiyonudur." açıklamasında bulundu.

“HDP TARAFINDAN BİLE KINANIRKEN…”

Yalçın, Türkiye'nin hemen her bölgesinde çeşitli etnik kökene sahip vatandaşların barış içinde yaşadığını, Türk seçmen kitlesinin de bunların  birlikteliğinden oluştuğunu aktardı.

Seçmenlerin etnik kökenine göre ayrılmasının yasalara ve anayasaya  aykırı olduğunu belirten Yalçın, şöyle devam etti:

"Siyasi partilerin ırkçı, bölücü slogan ve ideolojiler üzerinden  siyaset yapması ne kadar zararlı ve kanun dışıysa, niyeti birlik ve bütünlük olan  bir partiyi etnik köken karşıtı göstermek de o kadar yakışıksız ve mesnetsizdir.  MHP aleyhinde algı yaratayım derken bölücülüğe hizmet eden bu tür maksatlı  değerlendirme ve yorumlar, fevkalade tehlikelidir. Seçmen yelpazesindeki ahenkli  ve renkli birlikteliği prizma gibi kırmaya çalışan zihniyet, Türk milletinin  bekasına değil, düşmanlarımızın emellerine hizmet etmektedir. Eski milletvekili  Hasip Kaplan'ın eş başkan adaylığı konusundaki bölücü tutumu HDP tarafından bile  kınanırken, ırk ve etnik köken üzerinden siyaset algısı oluşturma çabası ateşle  oynamaktır. "

Bütün vatandaşların sandık literatüründeki adının "Türk seçmeni"  olduğunu hatırlatan Yalçın, Türk seçmeninin siyasal ve ideolojik eğilimine göre  sosyolojik bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Semih Yalçın, ayrıca bazı siyasilerin, eski tartışmalar üzerinden  partileri aleyhinde algı yaratmaya gayret ettiğini savunarak, "Bu algı çabaları  paralelinde MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli'nin cumhur ittifakı konusundaki  çıkışı da malum muhalif çevrelerce baraj kaygısı, iktidara destek gibi sudan  gerekçelerle saptırılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu MHP muarızları, Türkiye hiç  15 Temmuz'u yaşamamış, bölgesinde çetin bir imtihandan geçmiyormuş, her şey  güllük gülistanlıkmış gibi yorum yapmaktadır. Bu arada sanki OHAL, Anayasal dayanağı olan meşru bir uygulama değilmiş, yasa dışı bir dayatmaymış gibi algı  oluşturulmaya çabalanmaktadır." değerlendirmesini yaptı.

“MHP'NİN BUGÜNKÜ TAVRININ ARKASINDA…”

Açıklamasında, 15 Temmuz'daki darbe teşebbüsünün Türkiye'nin gözünü açtığını ve ülkenin kendi dinamiklerini ve zayıf noktalarını fark edip dünyayı ve  bölgesini yeniden bilinçli şekilde okumaya başladığına dikkati çeken Yalçın,  böyle bir evrede MHP'nin icra ettiği yapıcı, birleştirici fonksiyonun "çok  anlamlı" olduğunu bildirdi.

MHP'nin neden birlik ve beraberlik, milli mutabakat vurgusu yaptığının  bu kapsamda tahlil edilmesi gerektiğini de belirten Yalçın, MHP'nin bugünkü  tavrının arkasında, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile adım atılacak yeni  sürece kazasız geçişi sağlama amacı yattığının altını çizdi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sürecinin sağlıklı tamamlanması ve  zamanla normalleşmenin temin edilmesi açısından, sürecin aktörü olan MHP'nin  müspet tutumunun önem taşıdığını vurgulayan Yalçın, şunları kaydetti:

"MHP, Türkiye'nin temel meseleleriyle ilgili devletin duruşunu  şekillendiren, tayin eden ve ona yön verip belirleyen milli iradeyi daima doğru  algılamış bir siyasi partidir. O bakımdan, MHP'nin kuruluşundan bu yana savunduğu  ilke ve değerlerin bir yansıması olan bugünkü siyasi duruşu, normal  karşılanmalıdır. MHP'nin cumhur ittifakı kavramıyla özetlenen tercihi ve kararı,  hiçbir siyasi hesaba ve oy kaygısına dayanmamakta, doğrudan milli mutabakata ve  milli tesanüte yaslanmaktadır. MHP, bu konuda samimi ve ahlaki davranmakta, bu  tavrının da Türk siyasetine egemen olmasını beklemektedir."


SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ