Milas'ta Öğrenciler İşitme Testinden Geçirildi

Güncelleme : 19 Ocak 2018 - 13:25
Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği, Muğla’nın Milas ilçesinde Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa başlatılan çalışma ile ilçe genelindeki okullarda eğitim öğretim gören özellikle birinci sınıf öğrencileri, işitme testi taramasından geçirildi.
Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde görevli sağlık personeli tarafından, 2017-2018 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte başlatılan çalışmalar kapsamında, ilçeye bağlı mahallelerdeki okullardan başlanarak bugüne kadar yaklaşık 1500 öğrenci taramadan geçirildi.
Milas İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, ‘Odyametri’ cihazı kullanarak kulaklık aracılığıyla verilen değişik frekans ve şiddetindeki seslere verilen cevaplar kaydedilerek, çocukların işitmesi test ediliyor. Bu yolla çocukların işitme kayıplarının derecesi ve tipleri belirleniyor.
Aynı zamanda çocukların konuşmayı anlama, sesin tanısı ve nereden geldiğini anlamaya dair duyma probleminin olup olmadığı araştırılmaktadır.
Çocukların duymasında problem oluşturabilecek kalıtsal veya tedavi ile düzeltilebilecek bir hastalığının olup olmadığı da bu tarama ile araştırılıyor, problem tespit edildiğinde ailesine bilgi verilerek tedavi edilmesi için KBB kliniğine yönlendiriliyor.
Başlatılan çalışmanın devam edeceğini belirten yetkililer, taramanın tamamlanmasının ardından bir rapor ile üst makamlara bildirileceğini belirttiler.
Şehir Seçiniz