Mısırlı muhalif Ebu'l Futuh gözaltına alındı

Mısır'da muhalif Güçlü Mısır Partisi Başkanı Abdulmunim Ebu'l Futuh'un gözaltına alındığı bildirildi.

15.02.2018 Perşembe Güncelleme : 15.02.2018-3:44 Perşembe
AA

Parti tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere'nin başkenti  Londra'ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah  es-Sisi'ye yönelik beyanatta bulunan Ebu'l Futuh'un, ülkeye dönüşünün ardından  güvenlik güçlerince evine baskın düzenlendiği ve gözaltına alındığı duyuruldu.  Açıklamada konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

Mısır haber ajansı MENA'daki haberde ise Ebu'l Futuh ve ismi  zikredilmeyen başka kişilerin, Devlet Yüksek Güvenlik Savcılığının kararıyla  yakalanmaları ve sorguya alınmak üzere savcılığa götürülmeleri emrinin verildiği  bilgisi yer aldı.

Ebu'l Futuh'un oğlu Huzeyfe, Facebook sayfasından daha önce yaptığı  açıklamada, Ebu'l Futuh ve partinin siyasi büro üyeleri Ahmed Abdulcevad, Ahmed  Salim, Muhammed Osman, Abdurrahman Heridi, Ahmed İmam ile Tamir Ceylani'nin  gözaltına alındığını belirtmiş, bu kişilerden Muhammed Osman ise daha sonra Ebu'l  Futuh dışındakilerin serbest bırakıldığını aktarmıştı.

Abdulmunim Ebu'l Futuh geçen pazar günü Al Jazeera Mobasher'e verdiği  demeçte, Sisi'yi siyasi bir geçmişe sahip olmamak ve devleti yönetmeyi bilmemekle  suçlamış, halkı "Sizi ya yönetirim ya da öldürür veya hapse atarım." metoduyla  yönettiğini söylemişti.
 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ