Numan Kurtulmuş: Biz tek bir milletiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Biz tek bir  milletiz. 80 milyon vatandaşımızın hepsi, dillerinin, renklerinin, kültürlerinin,  etnik kimliklerinin, mezheplerinin farklılığına rağmen hepimiz biriz, bütünüz,  beraberiz." dedi.

18.06.2017 Pazar Güncelleme : 18.06.2017-21:07 Pazar
AA

Kurtulmuş, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği kente,  Diyarbakır Havalimanında Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı  Mehmet Mehdi Eker, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehmet Galip Ensarioğlu ve  Ebubekir Bal, AK Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Abdurrahman Kurt ve  diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Kurtulmuş ve beraberindeki heyet daha sonra, Eğil ilçesindeki Hazreti  Elyasa ve Hazreti Zülkifl peygamberlerin kabirlerini ziyaret etti. İkindi vakti  gerçekleştirdiği ziyaret öncesinde buradaki camide namaz kılan Kurtulmuş, daha  sonra Hazreti Elyasa ve Hazreti Zülkifl peygamberlerin kabirleri başında Kur’an-ı  Kerim okudu, dua etti.

Külliye içerisindeki Hazreti Nebi Haruni Asefi'nin de kabrini ziyaret  eden Kurtulmuş, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da  bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:

"Diyarbakır, peygamberler şehri. Türkiye'nin en kadim medeniyet  eserlerini bünyesinde barındıran önemli bir şehrimiz. Diyarbakır'ın şimdiye kadar  maalesef yanlış yüzü tanındı. Bundan sonra inşallah Diyarbakır'ın, peygamberler  şehri olması, manevi bir merkez olması, bir irfan ve kültür şehri olması inşallah  çok daha yakından milletimiz ve bütün insanlık tarafından yakından tanınacaktır."

Ramazanın birleştiriciliğine işaret ederek birlikte yaşama vurgusu  yapan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Biz tek bir milletiz. 80 milyon vatandaşımızın hepsi, dillerinin,  renklerinin, kültürlerinin, etnik kimliklerinin, mezheplerinin farklılığına  rağmen hepimiz biriz, bütünüz, beraberiz. Aslında 1 milyar 700 milyon Müslüman,  Fas’tan Endonezya’ya kadar olan bu coğrafyada hepimiz de aslında biriz. Ramazan  da aslında bize bu birlik ve beraberliği bir kere daha öğretiyor. Hepimiz aynı  sahuru yapıyoruz, aynı iftar sofralarında bir araya geliyoruz, aynı Allah'a  inanıyor, aynı kıbleye yöneliyor, aynı peygamberlere inanıyoruz. Dolayısıyla  aramızdaki kültürel, etnik kimlik, dil farklılıkları da bizim yaratılışımızın  zenginliklerindendir. Bunu bir ayrılık vesilesi olarak asırlardır bu millet  yapmadı, bundan sonra da yapmayacaktır. Bütün bu Anadolu ve geniş İslam  coğrafyasında inşallah yaşadığımız bütün bu farklılıkları güç olarak kullanmayı  başaracağız. Müslüman ümmeti, aziz milletimiz de yeniden tarihteki o güçlü,  ihtişamlı günlerine dönecek.”

"Her tarafında maneviyat, peygamberlerin ayak izleri var"

Numan Kurtulmuş, bütün bölge halkına sevgilerini sunarak “Ne mutlu ki  böyle güzel bir şehirde yaşıyorlar. Her tarafında maneviyat, peygamberlerin ayak  izleri var. Onların yürüdüğü yerlerde hiç olmazsa oralara nakşettirmiş oldukları  o maneviyat var. Diyarbakırlı hemşehrilerimiz de bu bakımdan Türkiye’nin en  şanslı illerinden birisinde oturuyorlar. Ramazanlarını ve Kadir gecelerini tebrik  ediyor, yaklaşan bayramlarını da kutluyorum.” diye konuştu.

Güvenlik güçleriyle görüştü

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, buradaki programının dönüşünde yol  üstündeki bir kontrol noktasında aracından inerek güvenlik güçleriyle sohbet  etti.

Kurtulmuş, Eğil ziyaretinin ardından Merkez Sur ilçesindeki Hazreti  Süleyman Camisi'ne geçti.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ