Öğle namazı kaç rekâttır ve nasıl kılınır?

Namaz kılmaya yeni başladıysanız bilmeniz gereken detaylar var. Sabah ile akşamın arasında kalan öğle vaktinin güzelliklerinden biri de öğle namazı. Öğle namazı, günün en sıcak saatlerinde yapılan ibadetlerden biri. Elbette öğle namazının da kendine göre detay ve incelikleri var.

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 17.05.2018-12:00 Perşembe

Öğle namazı, Müslümanların ibadetlerinin önemli parçalarından biri. Öğle namazı, sessiz kılınan namaz olarak da bilinir. Öğle namazını bilerek sesli bir şekilde kılmak çoğu zaman mekruh sayılabilir. Öğle namazını rekâtlarına uygun şekilde ve sessiz kılarsanız eksiksiz bir şekilde öğle namazınızı kılmışsınız demektir.

Öğle namazı kaç rekâttır?

Öğle namazı; 4 rekât ilk sünnet, 4 rekât farz ve 2 rekât son sünnet olmak üzere toplamda 10 rekâttan oluşur. Öğle namazında sünnet ve farz sayılarını karıştırmamaya özen göstermelisiniz. Öğle namazının 10 rekâtını tamamlamaya da dikkat etmenizde fayda var.

Öğle namazı nasıl kılınır

Öğle namazının dört rekât sünneti kendi içinde 4 bölüme ayrılır.

  • 1. rekâtta öncelikle niyet etmeniz gerekiyor. Allahu Ekber dedikten sonra İftitah tekbiri alarak namaza başlamanız gerekiyor. Ardından Subhaneke duasını okumanız gerekiyor. Euzü Besmele’den sonra sıra Fatiha Suresine geliyor. Onu da okuduktan sonra bildiğiniz herhangi bir duayı okuyabilirsiniz. Sırasıyla önce rükû, sonra da secdeye gitmeniz gerekir.
  • 2. rekâtta ayağa kalkarak kıyama durmanız gerekir. Besmele çektikten sonra Fatiha Suresini okursunuz. Daha sonra bildiğiniz bir duayı okuyabilirsiniz.  Rükûya gittikten sonra secdeye gitmeniz gerekir. Doğrulduktan sonra tekrar secdeye gitmeniz gerekir ve sonra oturmuş vaziyette Ettahiyyatu okursunuz.
  • 3. rekâtta ayağa kalkarak kıyama durmanız gerekir. Daha sonra besmele çekersiniz. Bunun da ardından Fatiha Suresini okursunuz. Dilediğiniz herhangi bir duayı okuduktan sonra rükûya gidersiniz. Rükûdan sonra secdeye gidip doğrulup sonra tekrar secdeye gidersiniz.
  • 4. rekâtta ayağa kalkarak kıyama durmanız gerekir. Besmele çektikten sonra Fatiha Suresini okursunuz. Daha sonra bildiğiniz herhangi bir duayı okuyabilirsiniz. Rükû ve secdeye gidersiniz. Doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidersiniz. Sonra oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okursunuz. Sonra sağa ve sola selam vererek öğle namazınızı tamamlarsınız.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ