Okçular Vakfı'ndan açıklama

Okçular Vakfı, bugüne kadar İstanbul Büyükşehir  Belediyesi'nden (İBB) vakfa herhangi bir para aktarımının söz konusu olmadığını  bildirdi.

21.05.2019 Salı Güncelleme : 21.05.2019-23:32 Salı
AA

Okçular Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İYİ Parti Genel Başkanı  Meral Akşener'in bugünkü grup toplantısındaki konuşmasında, "Yeni moda şu;  çocuğa, eşe, dosta vakıf kurduruyorlar. Sonra devletin, milletin parasını bu  vakıflara aktarıyorlar. Sadece İBB’den vakıflara 850 trilyon lira aktarılmış.  Kimin vakfı olduğunu biliyorsunuz. Okçuluk Vakfı‘na 16,5 trilyon lira yatırılmış.  Yahu Malazgirt Meydan Muharebesi'nde bu kadar ok atılmadı." dediği hatırlatıldı.

Açıklamada, Okçular Vakfı'nın 2013 yılında tüzel kişiliğe kavuşmuş,  özel hukuk hükümlerine tabi, kar amacı gütmeyen, yardım ve hizmetleri karşılıksız  olan, başta okçuluk olmak üzere, ata sporları ile bütün spor dallarını, bugünün  ve geleceğin nesillerine sevdirmek, sporcuları eğitmek, maddi ve manevi olarak  desteklemek, sporcuların ulusal ve uluslararası müsabakalara hazırlanmasına ve  ülkenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulmuş resmi, kamu yararına çalışan  Türkiye’nin medarıiftiharı olan bir vakıf olduğu vurgulandı.

"Okçular Vakfı‘na bugüne kadar İBB'den herhangi bir para  aktarımı söz konusu değildir." denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Vakfımız ile İBB, 5393 Sayılı Belediye Kanunu kapsamında kültürel ve  sportif faaliyetleri içeren projeler gerçekleştirmiştir. Bu projeler kamuoyuna  açık, toplumsal hiçbir fark gözetmeksizin tüm vatandaşlarımızın yararlandığı  ve/veya yararlanabileceği projelerdir."

"Akşener iddiasını ispatla mükelleftir"

Açıklamada, Okçular Vakfı'nın tüm faaliyetleri ve organizasyonlarının  denetlenebilir, şeffaf ve tamamıyla kamu yararına olduğu vurgulanarak, şu  ifadelere yer verildi:

"Sayın Meral Akşener, Okçular Vakfı'nın sosyal ve kurumsal yapısındaki  bu hassasiyetini dikkate alarak açıklama yapması gerekirken, tamamen asılsız,  mesnetsiz, hukuksuz ve gerçekle bağdaşmayan bu açıklamayı yapmasını akıl  tutulması olarak niteliyor, reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Sayın Meral Akşener  iddiasını ispatla mükelleftir. Bu iddiasını ispatlamaya davet ediyoruz. Aksi  halde kendisini 'müfteri' ilan edeceğiz ve hakkında hukuki ve yasal yollara  başvuruyoruz."

"Yasal yollara başvurulacak"

Vakıfla ilgili bu tür tamamen asılsız, mesnetsiz, hukuksuz ve gerçekle  bağdaşmayan ulusal ve yerel basında, internet sitelerinde, sosyal medyada haber  yapan, yayınlayan kişi ve kurumların şiddetle kınandığı belirtilen açıklamada,  reddettikleri bu tür haberleri yapanlar hakkında hukuki ve yasal yollara  başvurulacağı aktarıldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Okçular Vakfı; tamamen asılsız, mesnetsiz, hukuksuz ve  gerçekle bağdaşmayan bu saldırılara karşı boyun eğmeyecek, Malazgirt ruhu, fetih  şuuru ve 15 Temmuz kararlığı ile ülkesi, gençliği ve milleti için çalışmaya büyük  azim ve kararlılıkla devam edecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ