Ömer Onan, Cedi Osman'a güveniyor

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Onan, NBA'de Cleveland Cavaliers formasıyla gösterdiği performanstan dolayı milli basketbolcu Cedi Osman'la gurur duyduklarını söyledi.

12.03.2018 Pazartesi Güncelleme : 12.03.2018-11:51 Pazartesi
Ömer Onan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezon başında NBA'e giden  22 yaşındaki basketbolcunun performansını övdü.
 
Takımının son maçında sakatlandığı için yaklaşık 2 hafta parkelerden  uzak kalacak Cedi'nin ilk sezonunda önemli dakikalar aldığını vurgulayan Onan,  şöyle konuştu:
 
"Cedi Osman'ın en önemli başarısı, ilk sene gidip bu süreleri alması.  İlk senesinde hiç dakika alamayabilirdi. Sonuçta oraya bir proje olarak  gidiyorsunuz. NBA'de takas döneminde üç maç üst üste ilk 5 çıktı.  Bu çok önemli.  Hazır olmayıp istediği performansı gösteremeseydi onun için durağan bir sezon  olacaktı. Öyle iyi bir performans  gösterdi ki diğer takımların hepsi, süre  alması durumunda Cedi'nin büyük bir potansiyel ve ana oyuncu olabileceğini gördü.  Cedi Osman göğsümüzü kabartıyor. İnşallah bu performansına devam edecek."
 
Cedi'nin NBA'de çok iyi yerlere geleceğini savunan Onan, "Cedi Osman,  NBA'de verilen şansları müthiş değerlendirdi. Cedi'yi artık Hidayet Türkoğlu gibi  10-12 yıl NBA'de seyrederiz. Furkan Korkmaz, Cedi'den 2 yaş küçük. Onun da çok  iyi yerlere geleceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
"NBA oyuncularının geleceğini sanmıyorum"
Ömer Onan, haziran ve temmuz aylarında oynanacak 2019 FIBA Dünya  Kupası Avrupa Elemeleri için NBA'de forma giyen basketbolcuların milli  takımlarına gelme ihtimalinin zor olduğunu dile getirdi.
 
Onan, FIBA'nın sezon içi milli takım takviminin bu sezon ilk kez  denendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti
 
"Bu takvimde nasıl olacak, kimse bilmiyor. Bütün Avrupa ülkelerinin  NBA oyuncuları var. Sezonu nisan ayında bitenler olacak. Oyuncu tatile gitse,  nasıl hazır hale gelip oynayacak. Ben haziranda NBA'de forma giyen Avrupalı  oyuncuların milli takıma geleceğini pek sanmıyorum. Yaşayıp göreceğiz. İlk kez  böyle bir fikstür var ve herkes bunun sıkıntılarını yaşıyor. Elimizdeki takımla  hem İsveç hem de Ukrayna maçlarını kazanıp öbür gruba 4 galibiyet taşıyacağımıza  inanıyorum. Daha sonra eylülde mücadelemiz devam edecek. Haziran ayındaki milli  maçlarda Avrupalı NBA oyuncularının olacağına çok ihtimal vermiyorum."
 
Yabancı oyuncu kuralı hakkında
Ömer Onan, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'ndeki yabancı oyuncu  kuralıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
 
"Eğer yabancı kuralını 4 1 yaparsanız, en az 40 dakika Türk oyuncu  oynar. Şu anda 6 yabancılı sistem var. Zaten bu sistemde de fiilen 4 1'den daha  fazla süre alıyorlar. Bunu rakamlarla play-off öncesi kamuoyuyla paylaşacağız."
 
Altyapı için Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yerine yapılacak tesisin de  önemine dikkati çeken Onan, "Hidayet başkan ve yönetim kurulunun en büyük projesi  bu dönem için Abdi İpekçi Spor Salonu'ydu. Başkan bunun için çok çalışıyor.  Projelerimizde son noktaya geldik. Zaten yıkım devam ediyor. İnşallah, çok kısa  sürede tesisi yapıp bitiririz. Sayın Cumhurbaşkanımız da çok büyük destek  veriyor. Çok büyük bir basketbol merkezi olacak ve buradan iyi oyuncular  yetişecek." diyerek sözlerini tamamladı.
 
  
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ