ÖZLENEN POLİS BU DİZİDE...

04.09.2018 Salı
Kanal D’nin dizisi ‘Arka Sokaklar’, 487’nci bölümüyle, 13’ncü sezona hazır. Ekranın bu gelip gitmeleri arasında, tartışmasız başka bir boyutta konuşulması gereken bir iş haline geldi.

“Nedir bunun sırrı?” diye, dizinin senaristi ve sektörün duayen isimlerinden Ahmet Yurdakul’a sordum. Hemen hatırlatayım, yapıma imza atan Yurdakul ancak iki yıldır devam ettirenler oğulları Ozan ve Sinan Yurdakul. 

“Açıkça itiraf etmek gerekir ki, başlarken projenin bu kadar uzun süreli olabileceğini sadece yapımcımız Türker İnanoğlu öngörmüştü” dedi Yurdakul. Ve ardından işin sırrını açıkladı: “Elbette bir sırrı vardır ama sorun şu ki, biz bunu bilmiyoruz. Tek yaptığımız, bölüm sayısına takılmadan ve aldırmadan elimizdeki işi en iyi şekilde yazıp, bitirmek.”

Kendini yenileyen yapım

Senarist, dizinin psikolojik ve sosyolojik yanını da şu sözlerle değerlendirdi: “Sanıldığının aksine, sürekli kendini yenileyen bir dizi. Ancak bunu yaparken, toplumla yakın temasını asla kaybetmez. Gerçekçidir, ancak gerektiğinde o gerçekleri idealize ederek, estetik kuramında eleştirel gerçekçilik olarak ifadesini bulan bir yapıda çıkar seyircinin karşısına...” Belki de en önemli konu, polisin imajı. Bu dizi toplumda polis imajının olumlu karşılığı. ‘Hayal edilen polis bu dizide’ sloganı doğru bir saptama. Türk halkının her zaman yanında duran bir polis teşkilatı istediğini, bunun da dizide vücut bulduğunu belirtiyor Ahmet Yurdakul. Biber gazlı müdahalelerde, asfalta “Rıza Baba ve ekibi nerede?” diye yazılmasının, bunun bir göstergesi olduğunu söylüyor.

 

Yazarın Önceki Yazıları