Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Anıl Yeşildal Doktoramcam Tüm Yazıları

Solunum Fonksiyon Testleri

Astım  hastalığını  teşhisinde uygulanan  solunum  fonksiyon  testi çocuklarda  da  uygulanabiliyor.  Bu  testin  nasıl  uygulandığını  ve  dikkat  edilmesi  gereken  tüm  ayrıntıları  Çocuk  Alerji Uzmanı  Prof. Dr. Ahmet  Akçay’a sorduk.

Solunum Fonksiyon Testi çocuklarda  nasıl yapılır?

Bu test astım tanısında en doğru  teşhis yöntemlerinden birisidir. 5 yaşından büyüklerde yapılmaktadır. Önce normal solunum fonksiyon testi yapılır. Çocuklar için zevkli bir testtir, bir  bilgisayar oyunu programı ile yapıldığı için çocuklar yapmaktan kaçınmazlar. Balon patlatma oyunu ile yapılır.  İlk testten sonra  uygulanır. Daha sonra tekrar solunum fonksiyon testi yapılır.

Solunum Fonksiyon Testi yaparken nelere dikkat edilmeli?

5-6 yaş ve daha büyük çocuklarda yapılmaktadır. Testten 8 saat öncesinde ventolin, bricanyl gibi nefes açıcılar ve seretide, foradil, symbicort gibi ilaçlar kesilmelidir. Kesilmediği taktirde sonuçlar yanlış çıkabilir. Test için açlık veya tokluk önemli değildir
 
Testin nasıl uygulandığından biraz  bahseder  misiniz?
1.       Ayakta veya oturur pozisyonda yapılır
2.       Burun mandalla kapatılır
3.       Derin bir nefes alınır
4.       Nefes çok hızlı birden verilir ve nefes bitinceye kadar nefes verilmeye devam edilir. Bu işlem 3 kez yapılır.
5.       Ventolin uygulanması yapılır
6.       15-20 dakika sonra madde 1’den madde 4’e aynı işlemler tekrar uygulanır.
 
Solunum provakasyon testi nedir?

Yapılan testlerle tanı konulamayan ve astım şikayetler olan hastalarda gereken testtir. Bu test nefes borularında sıkışma yapan bazı maddelerle yapılmaktadır. Normal kişilerde nefes borularında sıkışma yapmayan dozlar astımlı çocuklarda sıkışma yapar. Bu test pozitif olması astımı düşündürmekle birlikte kesin tanı koydurmaz. Bu test alerjik rinit, bronşektazi, kistik fibroz ve kronik obstriktif akciğer hastalarında da pozitif olabilmektedir. Ancak bu testle nefes borularında sıkışma olmaması astım olmadığını kesin gösteren bir testtir.

Kaynak: http://www.doktoramcam.com/solunum-fonksiyon-testi/

 

Bu  bölüm de  ilginizi çekebilir:

        Astım