PYD Suriye'de federasyon ilan etti

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde federasyon ilan ettiğini duyurdu.

17.03.2016 Perşembe Güncelleme : 17.03.2016-15:59 Perşembe

 Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, PYD, Haseke'nin  kuzeydoğusundaki Rümeylan ilçesinde düzenlediği 2 günlük toplantının sonunda  Suriye'nin kuzeyinde federasyon ilan etti. Toplantıya örgütün kontrolündeki  Afrin, Kobani (Ayn el-Arab) ve Haseke "kanton"larından yaklaşık 150 kişilik  delegasyon katıldı. "Demokratik Suriye Konseyi"ne dahil oluşumlar federasyon  ilanına imza attı.

Federal Suriye’ye eş başkan da seçtiler
Suriye’nin kuzeyinde iki gün süren toplantı sonucunda kuruluşu ilan edilen “Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi”  Kurucu Meclisi’ni de seçti. Eşbaşkanlardan biri Kürt diğeri Araplardan seçildi. Meclis eşbaşkanları na Cizir Kantonu Eşbaşkanı  Hediye Yusuf ve Telabyad (Girê Sipî) Özerklik Yönetimi Eşbaşkanı Mensur El-Selum getirildi.  Eşbaşkanları 200 kişiden oluşan Kurucu Meclis seçti.  Meclisin yürütme konseyi ise  31 kişiden oluşacak.
Aynı zamanda Federasyon toplantısının Divan Başkanlığını yürüten Suriye'deki Kürt oluşumu TEV-DEM'in yöneticilerinden Aldar Halil, toplantıyı tarihi önemde olarak değerlendirerek, “Biz bu toplantının neticesinde Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi Belge Metnini onayladık. Bu an tarihe yazılmalıdır. Suriye halkı kendi toprakları üzerinde Suriye krizinin çözümü için bir projeyi onayladı” dedi.

KANTON SİSTEMİNİ KABUL ETMİYORUZ
Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) ile  hareket eden Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ise PYD'nin dayattığı "kanton"  sistemini kabul etmedikleri için toplantıya katılmadı. Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada  federasyon ilanına karşı çıkarak bunun Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar  vereceğini belirtti. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamada şu ifadelere  yer verildi:

"Hangi başlık altında olursa olsun Rümeylan'da toplananlar da dahil  olmak üzere Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar vermek isteyen her bir tarafı  uyarıyoruz. Federasyon, Suriye toprağının birliğine zarar verir. Anayasaya ve  uluslararası hukuka aykırıdır." Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği de bugün yaptığı yazılı açıklamada,  Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir federasyonu kabul etmelerinin mümkün olmadığını  bildirmişti.

Açıklamada, "PYD, sözde Suriye halkına dost ülkelerin de desteğini  alarak federasyon ilan edip bölücülük projelerini gerçekleştirmek istemektedir.  Suriye devletinin yönetim biçimine ve anayasa düzenine bir grup terörist ve  karanlık güçler değil, halk karar verecektir. Kuzey Suriye halkının büyük  çoğunluğunu temsil eden birliğimiz, ülkemizin bölünmesine ve bölmek isteyenlere  tüm gücümüzle karşı çıkacaktır" ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dünkü basın toplantısında  Suriye’de hiçbir özerk ya da yarı özerk bölgeyi tanımayacaklarının altını  çizmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Remzi  Ezzeldin Remzi de konuya ilişkin "BM'nin bu konudaki pozisyonu net. Konuştuğumuz  bütün Suriyeliler toprak bütünlüğünün önemini vurguluyor. Suriye'nin gelecekteki  yapısına Suriyelilerin kendisi karar verecek" ifadelerini kullanmıştı.

PYD, 10 Aralık 2015'te Haseke ilinin El-Malikiyye beldesinde  düzenlediği toplantıda, kendine yakın bazı küçük gruplarla "Demokratik Suriye  Konseyi" ismini verdikleri yerel meclis kurma kararı almıştı.

  

 


 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ