Ramazan Bayramı ne zaman? (2018)

Ramazan ayının başlaması ile birlikte vatandaşlar şimdiden Ramazan Bayramı'nın hangi tarihler arasında olacağını merak ediyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Ramazan ayının hemen ardından Ramazan Bayramı kutlanacak. Peki Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

17.05.2018 Perşembe Güncelleme : 18.05.2018-11:25 Perşembe

Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Ramazan ayının başlaması ile birlikte vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olacağı sorusu merak ediliyor. İslam coğrafyasında bir ay boyunca tutulan Ramazan orucunun hemen ardından Ramazan Bayramı idrak ediliyor. Peki Ramazan Bayramı tatili bu sene kaç gün olacak?

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan takvime göre 2018 Ramazan Bayramı’nın tarihleri;

Ramazan Bayramı Arefesi - 14 Haziran Perşembe 
Ramazan Bayramı 1. günü - 15 Haziran Cuma 
Ramazan Bayramı 2. günü - 16 Haziran Cumartesi 
Ramazan Bayramı 3. günü - 17 Haziran Pazar

ORUCUN VE RAMAZAN’IN FAZİLETİ

Orucun önemi ile ilgili olarak İmam Rabbani hazretleri;

‘Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.’ diye buyurur.

Ramazan ayı, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni de içerisinde barındırır. İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç bu ayda tutulur. Ramazan’da iftarı erken yapmak, sahuru ise geç yapmak sünnettir. Açıktan orucunu yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanların da oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların da orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır. 

2018 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte sorulan sorulardan bir tanesi de fitre miktarının ne kadar olduğudur. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl için açıklanan fitre miktarı 19 Türk Lirası’dır. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ