Sam Bennett rüzgârı

Türkiye'nin bisikletteki prestijli organizasyonu Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, dün verilen start ile başladı.

11.10.2017 Çarşamba Güncelleme : 11.10.2017-2:52 Çarşamba

SALİH ERKAN

Sporcular, Alanya-Kemer etabı ile yola koyuldu. İlk günü önde tamamlayan Bora Hansgrohe’den Sam Bennett 3.57.26 ile elde ettiği zaferin ardından turkuaz mayoyu sırtına geçirmeye hak kazandı.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (Tour of Turkey) 176.7 kilometrelik Alanya-Kemer etabı ile başladı. Etabı Bora Hansgrohe takımından Sam Bennett 3 saat 57 dakika 26 saniye ile kazandı. Alanya Limanı’nda Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun verdiği start ile 104 bisikletçi yola çıktı.

Güneşli ve genelde düz parkur sayılabilecek etapta güneşin iyice tepeye çıktığı sıralarda Jimmy Duquennoy yarışı terk etti. Böylece start alan bisikletçi sayısı 103’e düştü. 92. kilometrede gerçekleşen Salcano Sprint primini Bardıanı CSF takımından Albanese Vincenzo aldı.

100. kilometre geçilirken Vestel Türkiye Güzellikleri Prim kapısı geride kaldı. Birinciliği Türkiye Milli Takım’ından Onur Balkan kazandı. Salcano Sprint primi Francesco Gavazzi’nin oldu. THY Tırmanış Primi’ni Enrico Barbin kazandı.

Ana grup Kemer’e yaklaşırken, 1 kilometre kala virajı alamayan bir bisikletçinin yere düşmesi sonucu çok sayıda sporcu yaralandı. Finişe ise Sam Bennett ilk giren sporcu oldu. Marco Benfatto ikinciliği, Edward Theuns üçüncülüğü elde etti. Tur bugün 206 kilometrelik THY Kumluca-Fethiye etabıyla devam edecek.

Başkandan 40 km pedal

Faal sporculuk döneminde Türk bisikletinin efsane sporcuları arasına giren Erol Küçükbakırcı eski yıllarına bir dönüş mesajı verdi. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun Alanya-Kemer etabı başlamadan önce eski milli bisikletçilerden Ahmet Akyürek ile bisiklete binip 40 kilometre pedal çevirdi. İlerlemiş yaşına rağmen 40 kilometrelik parkurda hünerlerini ortaya koyan Federasyon Başkanı Küçükbakırcı gençlere taş çıkarttı.
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ