Selahattin Süleymanoğlu: "Şampiyonlar Ligi kupasını Türkiye'ye getireceğiz"

Voleybol Efeler Ligi'nde sezonu zirvede tamamlayarak üst üste ikinci, toplamda ise sekizinci şampiyonluğuna ulaşan Halkbank Kulübünün başkanı Selahattin Süleymanoğlu, hedeflerinin bir gün Avrupa şampiyonluğuna ulaşmak olduğunu söyledi.

11.05.2017 Perşembe Güncelleme : 11.05.2017-12:27 Perşembe
AA
Selahattin Süleymanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  uluslararası alanda başarılara odaklandıklarını belirterek, "İnşallah CEV  Şampiyonlar Ligi kupasını bir gün Türkiye'ye getireceğiz." dedi.
 
Kadro oluştururken yerli ve yabancı planlamasının doğru yapılması  halinde, Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaşılabileceğini anlatan Süleymanoğlu,  "CEV Kupası'nı 2013 yılında aldık. CEV Şampiyonlar Ligi'nde de 2014 yılında final  oynadık. Sonraki senelerde hep Dörtlü Final'in ucundan döndük. Demek ki bizde bu  kültür var. Daha iyi konsantre olursak, oyuncu tercihlerini daha iyi yapar, takım  olma adına daha fazla gayret gösterirsek, Avrupa şampiyonu olmamanın imkanı yok. Şampiyonlar Ligi kupasını mutlaka getireceğiz." diye konuştu.
 
Erkek voleybolunda biraz da sabırlı olmanın gerektiğine dikkati çeken  Süleymanoğlu, "Gerçekten çok iyi gençler yetişiyor. 19 Yaş Altı Milli Takımı'nın  Avrupa Şampiyonası'ndaki başarısı ortada. Bunlar önemli göstergeler. Kendi  altyapımıza da bakıyorum, milli takımın geleceğinin çok daha iyi olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.
 
"Kadınlarda Avrupa'nın zirvesine çıkmak daha kolay"
Selahattin Süleymanoğlu, Türkiye'nin kadın voleybolunda dünyanın önde  gelen ülkelerinden biri olduğunu aktararak, şunları kaydetti:
 
"Kadın voleybolundaki başarılarımızı, gücümüzü tüm dünya biliyor.   Erkekler seviyesinde başarılar olur ama önce yerli oyuncularımız iyi olmak  zorunda. İnanıyorum ki yerli oyuncularımız da belli bir seviyeye ulaştı. Mesela  Burutay Subaşı bu sezon gerçekten muhteşem oynadı. Üzerine koyarak devam edecek. Kadınlarda Avrupa'nın zirvesine çıkmak daha kolay, erkeklerde ise zor. Erkeklerde  güçlü takım sayısı fazla. Kadınlarda en üst seviyede VakıfBank, Fenerbahçe,  Eczacıbaşı VitrA gibi 3 Türk takımı var. Avrupa genelinde de toplasanız zaten bu  seviyede 10 takım çıkar. Erkeklerde öyle değil. En az 15 üst seviye ve çok sert  takım bulunuyor. Bu kategoride işler biraz daha zor. Demek ki biz de daha fazla çalışacağız. Transferlerimizi yerinde yapacağız."
 
"Zor bir sezon geçti"
Süleymanoğlu, şampiyon olmalarına karşın sezonun kendileri için büyük  bir mücadeleye sahne olduğunu anlatarak, "Gerçekten çok zor bir sezon geçti.  Halkbank hep yukarılara oynayan bir takım ama sezon içinde 7. sıraya kadar  geriledik. Bir dalgalanma oldu." değerlendirmesinde bulundu.
 
Her zaman takıma inandığını ve güvendiğini ifade eden Süleymanoğlu,  "Bu kadroyu inanarak kurduk. Sonrasında karşılıklı konuştuk, oyuncularımız da  çalışarak forma girdi. Mutlu sona ulaştık ama bu süreçte çeşitli sıkıntılarımız  oldu. Kimseye duyurmadan kendi içimizde çözdük. Sonuç da herkes için güzel oldu."  şeklinde konuştu.
 
Sezon içinde yapmak zorunda kaldıkları antrenör değişikliğinin  kendileri için kırılma noktası olduğunu vurgulayan Süleymanoğlu, sözlerini şöyle  tamamladı:
 
"Camilo Placi de takımı iyi çalıştırıyordu, kendisini yermek  istemiyorum ancak bu bir uyum işi. Bu uyumu Slobodan Kovac ile daha çabuk  yakaladılar. Ardından Kupa Voley'de finale çıkılması, takımın yukarı gittiğinin  işaretiydi. Ben zaten bunu hissediyordum ve oyuncularımızla da paylaştım. Oyuncu  psikolojisi farklı. Kazanmaya başlayınca, daha da iyi oluyorsunuz. Kaybetmeye  başlayınca da daha çok aşağı düşüyorsunuz. Bu sıkıntıları giderdik ve sorasında  11 maçta 10 galibiyet aldık. Ligde şampiyon olduk."
 
  
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ