Alex’ten sonra

16.07.2017 Pazar
Dokuz yıl boyunca Alex’e bağlı olarak oynayan Fenerbahçe, Kocaman’ın gelişi ile birlikte takımın tek bir oyuncuya bağlı düzenini değiştirmeyi planlamıştı. 
Sancılı geçen bu sürecin ardından Kocaman, istediği sistemi kurdu. Ancak önce kendisinin ardından da yeni sistemdeki bu isimlerin tek tak ayrılması ya da gönderilmesi sebebiyle sarı - lacivertliler iki sezon önce yeni bir kimlik arayışına girdi. 
Pereira ile temeli atılan bu sistemin en önemli parçası Mehmet Topal ve Souza oldu.
Geçen sezon Advocaat da bu ikiliden vazgeçemedi. Bu sezon Aykut Kocaman da kısıtlı imkanları sebebiyle bu ikiliye mecburen sarıldı.  
Alex’ten sonra Kuyt - Sow - Webo üzerine kurulan takım yeni sezonda transfer kısıtlaması ve zaman problemi sebebiyle Mehmet Topal - Souza’nın üzerine kuruluyor mecburen.  
Bu yüzden Sporting Lizbon ve Marsilya maçlarında Pereira ve Advocaat’tan esintiler gördük. Takımlar güçlendikçe sarı lacivertlilerin direnci artıyor. Belki oyun anlamında kimseyi tatmin etmese de en iyi bildiği işi yapmaya devam ediyor. Önce savunmayı sağlama alıyor. Takımda bu kadar tek yönlü oyuncunun olması doğal olarak Kocaman’ı en çok zorlayan konu. Burada kendi becerileri öne çıkacak. Hücum hattında Kocaman’ın yeteneği ve yapacağı küçük dokunuşlar geçen iki sezonla bu sezon arasındaki farkı belirleyecek.
Yazarın Önceki Yazıları