Seyretmek bile yeter!

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Büyük Çakıl Plajı, “Beni görmeye gelin” diyor. Kaynak suları nedeniyle su hayli serin.

10.09.2017 Pazar Güncelleme : 10.09.2017-2:30 Pazar
BÜNYAMİN AYGÜN - ŞİMDİKİ ZAMANIN HİKAYESİ - baygun@milliyet.com.tr

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Büyük Çakıl Plajı, “Beni görmeye gelin” diyor. Kaynak suları nedeniyle su hayli serin. Fakat dev dalgaların seyir keyfi her şeye değer. Yavuz Özden, dalgaları fotoğraflarken sadece berraklığını ve zerre halindeki kıvrımlarını değil rengi ve hareketi de dikkate almış. 

Şahlanış

Kıvrak, çevik, güçlü ve dayanıklı... Türklerin yüzyıllar önce kendileriyle özdeşleştirdikleri bir hayvan; at! Gücün bir göstergesi olarak kabul edilen atların şahlanışı oldukça önemli bir simge. Öyle ki, Orta Çağ’dan günümüze “şahlanış” güncel deyim halini almış. İki hafta önce Muş’ta çeşitli etkinliklerle kutlanan Malazgirt Zaferi’nin yıldönümünde düzenlenen etkinliklerde öne çıkan atların gün batımında şahlanışı ilgiyle izlendi. 

Cusco’nun sevimli yüzleri

Peru’da, deniz seviyesinden yaklaşık 3 bin 500 metre yükseklikte yer alan Cusco, Amerika kıtasının en eski yerleşim yeri ve arkeolojik alanı... Efsanevi İnka medeniyetine yıllarca başkentlik yapan bu şehirde yaşam eskisi gibi, rengarenk... Cusco’nun  tarihi meydanı Plaza de Armas’da turistler için hediyelik eşya satan anne ve sevimli çocuğu sanki geçmişten gelmiş gibi. 

Sokaklarda cümbüş sesleri

Kulaklarınızın pasını silecek cinsten bir sokak müziği eğlencesi kalabalığın uğultusunu bastırıyor. Baş enstrüman cümbüş; Cumhuriyetin ilk yıllarında Zeynel Abidin tarafından üretilen bir müzik aleti... Bir yanda cümbüşle ilk kez karşılaşan turistlerin meraklı bakışları diğer yanda müziğin ritmine kapılanlar... Antalya, Kaleiçi yine rengarenk.

Bekçiler göreve hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Jandarma ve Emniyet Teşkilatlarına Motosiklet Teslim Töreni’nde göreve başlayacak 520 bekçi hazırdı.  Töreni dinleyen bekçiler arasında farklı yöne bakan bir bekçinin anlık hali objektife yansıdı. 

Eşi benzeri yok

Öyle evler düşünün ki, toprağı gül yağıyla ezilip karıştırılsın, yazları serin kışları sıcak tutsun... Üstelik bir de kubbeli olsun. Şanlıurfa’daki Harran evlerinden bahsediyoruz. Dünyada eşi benzeri yok. Yerli yabancı birçok turistin ziyaret ettiği bu evlerin bulunduğu bölge Sit alanı ilan edildiği için yenileri yapılmasa da içinde ailelerin yaşadığı kubbeli Harran evleri büyük ilgi çekiyor.

Serbest paraşütçüler günü

Türkiye’de 10 Eylül 1935 günü ilk kez paraşütle atlayış gerçekleştiren Abdurrahman Türkkuşu tarihe adını yazdırmakla kalmamış, o günden sonra 10 Eylül Türkiye Serbest Paraşütçüler Günü kutlanmaya başlamış. Milliyet Arşivi’ndeki bu fotoğraflarda Türk Kuşu paraşütçülerinin 1976 yılında yaptığı bir gösteri atlayışını görüyoruz.  

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ