Son dakika... Bakanlık duyurdu: Bir haftada 17 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığınca, yurt içinde ve yurt dışında  2-8 Kasım'da düzenlenen operasyonlarda 17 teröristin etkisiz hale getirildiği  bildirildi.

09.11.2018 Cuma Güncelleme : 09.11.2018-19:31 Cuma
AA

Milli Savunma Bakanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içi  ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle  mücadeleye ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, 2-8 Kasım tarihleri arasında PKK/KCK terör örgütünün  sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Diyarbakır,  Hakkari, Tunceli, Muş ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı  operasyonlara aralıksız devam edildi.

Operasyonlarda yurt içinde ve dışında 17 terörist etkisiz hale  getirildi. Ayrıca 5 piyade tüfeği, birer adet AT-4, 1 AT-13 ve RPG-7 roketatar  silahı, 14 adet RPG-7 roketatar mühimmatı, 109 kilo amonyum nitrat, 24 kilo 250  gram C-4 patlayıcı madde, 19 el bombası, 4 muhtelif telsiz, 165 fünye ele  geçirilip, 33 adet el yapımı patlayıcı imha edilirken, teröristler tarafından  kullanılan 71 adet silah mevzii, sığınak ve depo kullanılamaz hale getirildi.

PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu  ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen  operasyonlar neticesinde ise 6 kilo 500 gram uyuşturucu, 40 litre kaçak  akaryakıt, 30 bin 342 paket kaçak sigara ve 18 adet cep telefonu ele geçirildi.

Bilgilendirmede, azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla  PKK/KCK terör örgütünün üzerinde oluşturulan baskı sonucunda örgütün serbest  hareket etmesi ve eylem kabiliyetinin kısıtlandığı kaydedildi.

Fırat Kalkanı Harekatı ve İdlib

Yapılan bilgilendirmede Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekatlara  da yer verildi.

Bu kapsamda, hudut güvenliğini tesis etmek, DEAŞ terör örgütünün  tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne  katkı sağlamak amacıyla icra edilen Fırat Kalkanı Harekatı'nda, TSK tarafından  desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde  Azez-Cerablus arasında bulunan toplam 243 meskun mahal ve 2 bin 15  kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama/temizleme çalışmaları  sürdürülürken, PKK/KCK/PYD-YPG terörist unsurlarının Münbiç'ten batıya doğru  olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına  hassasiyetle devam edildi.

Bilgilendirmede, İdlib Bölgesinde de Astana mutabakatı kapsamında  ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani  yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine  dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi  için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla, TSK  birliklerinin Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yaptığı aktarıldı.

TSK'nın 13 Ekim 2017'den itibaren 12 adet olan planlı gözlem  noktalarının tamamını faaliyete geçirdiği belirtilen bilgilendirme, "Türk Silahlı  Kuvvetleri, bölgede çatışmaların sona erdirilerek huzur ve istikrar ortamının  teminine yönelik faaliyetlerini, Astana'da garantör ülkelerce mutabık kalınan  angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca bilgilendirmede, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde  istikrarın temini için garantör ülkeler tarafından imzalanan  17 Eylül 2018  tarihli Soçi mutabakatı çerçevesinde çalışmaların da sürdürüldüğü kaydedildi.

Milli Savunma Bakanlığının haftalık bilgilendirmesine göre, Afrin  bölgesinde 20 Ocak 2018'de başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında da 12  Temmuz 2018'den itibaren göreve başlayan Yerel Kolluk Kuvvetleri faaliyetlerine  devam edildi.

TSK birlikleri Kızılay, AFAD ve BM tarafından sağlanan insani  yardımların bölgeye erişimi konusunda gerekli destek sağlarken, Afrin'de hayatın  normale dönmesi çalışmalarına devam edildi. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında,  harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin  585 oldu.

Ayrıca TSK ve ÖSO'nun 18 Mart 2018 itibarıyla kontrol altına alınan  Afrin'de mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyetleri devam ederken, bugüne  kadar 293 adet mayın ve bin 639 adet el yapımı patlayıcı imha edildi.

Münbiç Bölgesi'nde ise TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları  tarafından ilki 1 Kasım 2018'de icra edilen Müşterek Birleşik Devriye  faaliyetinin ikincisi 8 Kasım'da gerçekleştirildi.

"Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar"

Müteakip dönemde, Türkiye ve ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından  sürdürülen yakın işbirliği ve ortak çalışmalar neticesinde Münbiç'teki tüm terör  örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesi ile bölgede Türkiye-ABD denetiminde  güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik faaliyetlere devam edileceği  aktarılan bilgilendirmede, şunlar kaydedildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hak ve  menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla,  milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta FETÖ/PDY,  PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütleriyle  mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak en son terörist etkisiz  hale getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır."

 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ