Son dakika... Trump'ın hamlesi infilak ediyor!

ABD'li müzakerecilerin Singapur zirvesinin aksi yönde hareket ettiğini belirten Pyonyang yönetimi, yaptırım zorlamasının devam etmesi halinde hiçbir adım atılmayacağını duyurdu. Çok sert ifadelerin yer aldığı resmi açıklamada, haşlanmış yumurtadan civciv çıkmasının beklendiği belirtildi.

10.08.2018 Cuma Güncelleme : 10.08.2018-10:44 Cuma
milliyet.com.tr

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Haziran ayında gerçekleşen tarihi zirvenin ardından başlayan süreç, tıkanmış görünüyor. Washington yönetiminin yaptırımları artırma çabası, Kuzey Kore'nin çok sert tepkisini çekti.

Kuzey Koreli diplomatlara göre, ABD adına müzakereleri yürüten ekip Trump'ın isteklerinin aksine hareket ediyor.

Pyongyang, Washington'ın eski yöntemleri sürdürmesi halinde nükleer silahsızlanma konusunda herhangi bir ilerleme kaydedilmeyeceğini açıkladı. Trump-Kim zirvesinde, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması için anlaşmaya varılmıştı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, resmi açıklamasında mevcut tabloda hiçbir adım atılmayacağını belirterek haşlanmış yumurtadan civciv çıkmasının beklendiğini savundu.

Ancak halihazırda hem ABD Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırımların sürmesinde ısrarcı hem de BM raporlarına göre Pyongyang nükleer silah geliştirmeye devam ediyor.

Pyongyang yönetimi, geçen ay ABD'yi çete taktikleri uygulamakla suçlamıştı.

2017 yılında 20'den fazla füze deneyip dünyayı titreten Kim Jong-un, 2018'e girilmesiyle yeni bir sayfa açtı. Önce düşman kardeş Güney Kore'ye tarihi bir ziyarette bulunan Kim, ardından Trump'la bir araya gelmişti.

Kuzey Kore'nin geçen yıl denediği kıtalararası balistik füzelerden biri, ABD'nin başkenti Washington'ı vurma kapasitesine sahipti. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ