Son dönemlerin en büyük hırsızlık çetesi 'Mayalılar' operasyonundan şok detaylar!

Tutuklanan 11 örgüt üyesi de akraba çıktı. Oto hırsızlıklarında jammer bile kullanan çete toplam 24 olayda vatandaşları 1 milyon 200 bin lira zarara uğrattı.  Genelde bankadan para çeken ya da tapuya giden insanları hedef alan çete üyelerinin tamamının emniyette aranma kaydı çıktı

13.02.2018 Salı Güncelleme : 13.02.2018-21:14 Salı
Paşa Alyurt/Ankara

Ankara'da son dönemlerin en büyük hırsızlık çetesi olan ve halk arasında "Mayalılar" olarak bilinen grubun çökertilmesinin ardından çarpıcı detaylara ulaşıldı. Toplamda gerçekleştirdikleri 24 olayda vatandaşları 1 milyon 200 bin lira zarara uğrattıkları tespit edilen çetenin tutuklanan 11 üyesinin de akraba olduğu ortaya çıktı. Gerçekleştirdikleri oto hırsızlık vakalarında jammer bile kullandıkları belirlenen çetenin hedef olarak bankadan para çeken ya da tapuya giden vatandaşları seçtikleri öğrenildi. Hırsızlık eylemlerini gündüz saatlerinde gerçekleştiren çete üyelerinin tamamının emniyette aranma kaydı çıktı.

Ankara'da Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Hırsızlık Büro'su ekiplerince yapılan 3 aylık planlı çalışmalar sonucunda çökertilen "Mayalılar" hırsızlık grubuna yönelik operasyonun ardından önemli bilgilere ulaşıldı. Vatandaşların adeta korkulu rüyası haline gelen çetenin tamamının poliste aranma kaydı çıktığı öğrenilirken, eylemlerini ise gündüz saatlerinde gerçekleştirdikleri bildirildi. Çete üyelerinin tümünün birbirleriyle akraba oldukları belirlenirken, mağdurlarını genellikle bankadan para çeken ya da tapuya giden vatandaşlar arasında seçtikleri kaydedildi.

İSTANBUL, BURSA VE KOCAELİ'NDE DE EYLEMLERİ VAR

Çetenin oto hırsızlık eylemlerinde ise araca çarpma süsü verme, camını kırma ve kaza yapan şoförü oyalama yönteminin yanı sıra jammer bile kullanarak birçok vatandaşı mağdur ettiği belirtildi. Çetenin, Ankara'nın yanı sıra İstanbul, Kocaeli ve Bursa illerinde de çok sayıda hırsızlık yaptıkları tespit edilirken, çete üyelerinden 2'sinin 18 yaşın altında olduğu ifade edildi.

POLİSE DEŞİFRE OLMAMAK İÇİN FARKLI DİL TÜRETMİŞLER

Çete üyelerinin polisin teknik takibine takılmamak için aralarındaki telefon konuşmalarında farklı dil türettikleri ortaya çıktı. Çete üyelerinin aralarındaki konuşmada Para yada çantaya "yoğma", polise "king", hırsızlık eylemine "çiz", patladı veya olmadı kelimesine "çıt etti", arabaya "gıraba", ilerlemeye "reflemek", gelmek ve gitmek kelimesine "yomatlamak", adamlar ismine "mu", görmek kelimesine "dileme", almak kelimesine "istağle", ev kelimesine "da" ve nerede kelimesine de "çı" diye ifade ettikleri belirlendi.

SUÇ MAKİNESİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞLER

Çete liderliğini Orhan K. isimli şüphelinin yaptığı "Mayalılar" grubunun 18 yaşın altındaki çocukları küçük yaşta hırsızlığa alıştırarak suç makinesine dönüştürdükleri öğrenildi. Birçoğunun daha önceden cezaevine girip çıktığı belirtilen çete üyelerinin toplamda gerçekleştirdikleri 24 olaydan vatandaşları 1 milyon 200 bin lira zarara uğrattıkları tespit edildi. Çete liderinin 21 defa hırsızlıktan sabıka kaydının bulunduğu kaydedilirken, başta örgüt yöneticileri Orhan K., Sezer M. , Şenol M., Haydar M. , Damla M. , Seren C. olmak üzere 11 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.  

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ