'Şov yapmayalım gereğini yapalım'

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Filistin konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduğunu belirterek, “Dik dur, biz buradayız, ben buradayım. Bu insanlık ayıbına 81 milyon birlikte karşı duralım. Şov yapmayalım, gereğini yapalım” dedi.

16.05.2018 Çarşamba Güncelleme : 16.05.2018-1:30 Çarşamba
HASAN BÖLÜKBAŞ, HASAN DÖNMEZ Aksaray DHA

İnce, Aksaray’daki mitingde, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla meydanı dolduran halka seslendi. İnce İsrail’in saldırısında şehit olan Filistinliler için 1 dakika saygı duruşunun ardından dua etmeye davet etti. Filistin’de insanlık dramı yaşandığını ifade eden İnce, şöyle devam etti:

“ABD ve İsrail, Müslümanlara zulmediyor. Ortadoğu’ya kalıcı bir barış yerine, kalıcı bir husumete dönüşüyor. Türkiye bu duruma seyirci kalamaz, kalmamalıdır. Ben Cumhurbaşkanı adayı olarak görev başındaki Sayın Cumhurbaşkanı’na bu konuda her türlü yardıma hazır olduğumu bildiriyorum. Geçmişte Sayın Erdoğan ve Ak Parti’nin yanlış İsrail politikalarını ve yanlış Ortadoğu politikalarını bir tarafa bırakıyorum. Bunu şimdi konuşmanın bir anlamı yoktur.”

‘Dik dur buradayız’

Böyle bir ortamda Türkiye’nin tek ses olması gerektiğini ifade eden İnce, “81 milyon hep birlikte olmalıdır. ABD ve İsrail yalnız kalmaya mahkum olmalıdır. ABD dünkü katliama yardım ve yataklık etmiştir. Bu ateş herkesi yakacaktır. Bu nedenle tüm insanlık ayağa kalkmalıdır. Hükümete ve Cumhurbaşkanı’na sesleniyorum; Mavi Marmara’da olduğu gibi ‘Giderken bana mı

‘Polise sendika’

Cumhurbaşkanı olduğunda polis memurlarına mesai ücreti ve sendikalı olma hakkının verileceğini ifade eden İnce,  0-18’ yaş arası çocuklardan hastanelerde ücret alınmayacağını vaat etti. Yapacakları vaatlerin kaynağını da açıklayan İnce, “Parayı nerden bulacaksın diyor. 4 milyon Suriyeliye 40 milyar dolar para harcadılar. Bu 40 milyar dolar ne kadar para biliyor musunuz? TOKİ konut yapsaydı 2 milyon konut yapardı. Sen Suriyelilere 40 milyar lirayı nasıl bulduysan ben de bu ülkenin kadınlarına, gençlerine, çiftçilerine o parayı bulacağım. ‘Her aileye bir ev, her eve de bir iş’ dediğimde ‘bol keseden atıyorsun’ diyor. Sen Suriyelilere 2 milyon konut yapacak kadar para harcamışsın ben niye her aileye bir ev bağış vermeyeyim? Nasıl yapmayayım bunu, bal gibi de yapılır” diye konuştu.

sordun’ demeyeceksen, ‘İsrail’e ihtiyacımız var’ demeyeceksen, sonuna kadar yanındayım. Dik dur, biz buradayız, ben buradayım. Bu konuyu önümüzdeki seçimin malzemesi yapma, istismar etme. Bu insanlık ayıbına 81 milyon birlikte karşı duralım. Şov yapmayalım, 81 milyon gereğini yapalım” diye konuştu.

İnce vaatlerini anlatırken de şunları söyledi:  “Bu süreçte benden en fazla duyacağınız sözcük ‘kalite’ olacak. Yol yapıyorlar, çöküyor. Hastane yapıyorlar, hemşire yok. Köprü yapıyorlar, geçmeden para ödüyoruz. Okul yapıyorlar öğretmen yok. Bir iş yapıyorlar ama kalite yok. İkinci duyacağınız kelime ‘girişimcilik’ olacak. Bu milletin ve bu zeki evlatların girişimcilik ruhuna inanıyorum. Ar-Ge’ye önem vereceğiz. Patent alacağız, özgür insan olacağız. Dünyada 100 marka arasında bir tane Türk markası yok. Ben bu ülkenin gençlerine tasarımı, teknolojiyi öğretmek istiyorum. Patent almalarını ve ülkemi ayağa kaldırmalarını istiyorum. Bu nasıl olacak? Özgür bireyler teknolojiyi geliştirebilir. Sen daha Wikipedia’yı bile gençlere açmıyorsun. Sözlüğü bile kapatıyorsun. Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanlığında her şey serbest olacak. Cumhurbaşkanını eleştirmek bile serbest olacak.”

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ