Spor bakanları Güney Kore'de bir araya geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 23. Kış Olimpiyat Oyunları'nda mücadele eden milli sporculara destek vermek amacıyla gittiği Güney Kore'de, olimpiyat oyunlarında yer alan ülkelerin spor bakanlarının bir araya geldiği "Toplumda Spor Değerinin Gelişimi" konulu toplantıya katıldı.

12.02.2018 Pazartesi Güncelleme : 12.02.2018-17:38 Pazartesi
AA
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Bak, toplantıda yaptığı  konuşmada, spor değerlerinin toplumda geliştirilmesi adına çalıştıklarını  belirterek, "Türkiye'de sporun her alanda yaygınlaşması adına çalışmalarımıza,  Türk milletinin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleri ve  ilgili kurumların iş birlikleriyle devam etmekteyiz." ifadelerini kullandı.
 
Düzenlenen uluslararası müsabakaların önemini vurgulayan Bakan Bak,  "Ülkemin doping, şike, ayrımcılık, ırkçılık ve şiddete karşı nasıl başarılı  hamleler yaptığını paylaşabilmek için bu tür değerli organizasyonların bir fırsat  olduğu düşüncesindeyim." değerlendirmesinde bulundu.
 
Türkiye'nin dopingle mücadele konusunda çok büyük adımlar attığının  altını çizen Bak, Türkiye'de uluslararası anlamda dopingle mücadele alanında  akredite olmuş bir Doping Kontrol Merkezi'nin bulunduğunu hatırlattı.
 
Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak "dopinge karşı sıfır tolerans  politikası" uyguladıklarını vurgulayan Bakan Bak, spor müsabakalarını kirleten,  insanları aidiyet duygusu hissettikleri spor kulüplerini desteklemekten alıkoyan  holiganizm ile de mücadele ettiklerini belirtti.
 
Türkiye'deki elektronik bilet uygulaması hakkında bilgiler veren Bakan  Bak, şöyle devam etti:
 
"Uyguladığımız elektronik kombine bilet uygulaması ve güvenlik  tedbirleri, önceden holiganizme ve sporda şiddet olaylarına herhangi bir şekilde  bulaşmış kişilerin tribünlerden uzak tutulmasını sağlamaktadır. Spor değerlerini  kazanmış toplumlar, insan haklarına saygılı, evrensel değerleri benimsemiş,  demokratik, şeffaf, katılımcı ve aktif vatandaşlık bilinci yüksek bireylerden  oluşur."
 
Olimpik ruhun ve değerlerinin yaygınlaştırılmasının önemini vurgulayan  Bakan Bak, şunları kaydetti:
 
"Spora ve olimpik değerlere duyarlı toplumlar, dünyamızın geleceğe  güvenle bakabilmesinin teminatıdır. Olimpik ruhun ve değerlerin  yaygınlaştırılması, öncelikle okul öncesi eğitimden başlamak üzere eğitimin her  kademesinde oyunla hareket eğitiminin yanı sıra UNESCO'nun da belirttiği gibi  kaliteli beden eğitimi ve spor eğitimleri ile mümkün olacaktır. Sağlıklı ve güçlü  bir toplum yapısının güvencesi, spor kültürü ve faaliyetlerinin niteliği,  niceliği, toplumun spora olan ilgisi ve spor değerlerine olan duyarlılığı ile  doğru orantılıdır. Türkiye, dünyanın daha güzel bir yer, dünyada sporun da daha  sağlıklı, verimli ve güvenli olması için canla başla çalışmaktadır."
 
Osman Aşkın Bak, toplantı öncesinde, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı  (WADA) Başkanı Craig Reedie, Güney Kore Kültür Turizm ve Spor Bakanı Do Jongwhan  ve Kazakistan Spor Bakanı Arystanbek Mukhamediuly ile görüştü.?
 
 
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ