Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi

1
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Ey G.Saraylılar! - Serhat Ulueren / Vatan

OLUR da Özbek-Tudor ikilisi kalmaya devam ederse, sizleri yine kahır dolu bir sezon bekliyor. Siyah saçlarınıza, sakallarınıza akların düşeceği, kalplerinizin tekleyeceği kesin. Izdırap dolu, acı dolu bir koca sezon sizi bekliyor. Adından az önce bahsettiğim muhteşem ikili (!) olur da giderler veya gönderilirse, sakın ha çok sevinmeyin. Çünkü bu enkaz kolay kalkmaz. Yine 40 milyon Euro’luk yaptı Özbek kardeşler, Igor Tudor ve Cenk Ergün üçlüsü. Cenk Ergün hakkında inanılmaz bilgiler geliyor kulağıma. Bu sene de malzeme çok anlayacağınız.
 
ARTIK SIRADAN BİR TAKIM!
 
6 milyon Euro maliyetli Sneijder’in gönderilmek istenmesi ne kadar doğruysa, adama parasını ödeyip İstanbul’da bırakmak da bir o kadar aptallıktır, cahilliktir...
 
MAICON-Çalık ve oynarsa Serdar, G.Saray’ı hemen her maç 4’lük yapabilir. Chedjou, Balta, Semih şortlarında sallar bu üçlüyü. Gomis-Rodrigues ikilisiyle yola çıkarsan rezil olursun. Bir takımın, daha çok para harcayarak nasıl sıradan bir takım (aslında biraz daha ağır yazmak lazım da neyse) olduğunu kanıtladılar bizlere. Hâlâ Ultraslan bunlara destek olmaya devam etsin ama dün maç oynanırken telefonuma gelen mesajların haddi hesabı yok. Yani aklı selim taraftarlar bunun hesabını soracak.
 
YEDEKLERE bakın; Emrah, Eray, Serdar, Tarık, Donk, Eren ve Koray. Bu 7’si hiç kimse tarafından istenmiyor ve kadrodalar. O zaman Sneijder’in, Sabri’nin, Balta’nın, Semih’in günahı neydi?

2
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Plajdan gelsen bu olmaz - Mehmet Demirkol / Fanatik

Aslan, bu maçta sadece yarım pozisyon buldu. Sarı-Kırmızılılar, plajdan gelse 5 pozisyon bulur. Bu durumu hazır olmamaya bağlayabiliriz ancak benim bununla ilgili şüphelerim var.

Galatasaray’ın henüz sezonu yeni açtığı ve hazır olmadığı gerçek. Diğer taraftan Galatasaray, plajdan gelse 5 pozisyon bulur. Hem de Östersunds’a falan değil, misal Fiorentina’ya bulur. Belki 5-0 kaybeder ama 5 pozisyon bulur. Galatasaray, dün yarım pozisyon buldu. Bunun sebebini de Galatasaray’ın hazır olmamasında aramak mümkün. Bunu yapmak ferahlatıcı fakat benim bununla ilgili şüphelerim var. Birkaç sebeple;

1.Galatasaray’ın bir oyunu yok. Ne yapmak istedikleri konusunda herhangi bir sinyal vermiyorlar.

2.Tudor, takım yapısına çok önem veriyor bu konuda haklı ancak bunu bir takıntı haline getirmek hatalı. Takımın sadece duruşu ile ilgili çalışılmış ancak topun nasıl akacağı ve rakip nasıl baskı altına alınır konularına hiç girilmemiş.

3.Rakibi korkutacak, Galatasaray oyuncularına güven verecek oyuncu eksikliği var. Dün Muslera ve yeni bir umut olması sebebiyle Gomis dışında bir kişi Galatasaray’dan ayrılsa bir kişinin bile üzüleceği tek bir oyuncu yok. 

Orta saha üçlüsü yenilenmeli

Kuşkusuz transferler yapılacak, kuşkusuz takım hazırlanacak, kuşkusuz bu maç çok erken ancak bir umut görmek de gerekir. Çünkü hem Tudor’un hem de takımdaki bütün oyuncuların başının üstünde bir değil, üç değil, beş kılıç sallanıyor. Sneijder krizi, başkana olan güvensizlik vs vs. Tekrar ediyorum Galatasaray, temmuzun bu vaktinde herhangi bir takıma maç kaybedebilir. Ancak plajdan gelse 5 pozisyon bulur. 

Daha adaletli olmalı

Tudor’un da buna inanması, yapı-taktik ve diğer unsurlar üzerinde çalışırken, büyük takım olmanın biraz da ruh, biraz da psikolojik üstünlük ile alakalı olduğunu unutmaması gerekir. Bir bahane olarak almayın ancak 14 Eylül’de başlayacak bir turnuvanın elemesi bugün olmaz. UEFA’nın naklen yayın ve bahis baskılarına karşı koyup takvimi bütün takımlar için daha adaletli bir hale getirmesi gerekiyor.

3
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Tas da hamam da aynı - Osman Şenher / Milliyet

Sözün bittiği yer dün gece Östersunds karşısında başladı. İlk ciddi maçını oynayan bir takım hangi ruhla oynamalı? Koşacak, mücadele edecek, rakip zaten üçüncü sınıf takım, baskı yapacak. Peki bunu yapabiliyor mu sarı-kırmızılı futbolcular? Üzülerek söylüyorum sahadaki görüntü beni korkuttu. Geçen seneki Galatasaray’ı taraftarlar arayacak gibi görünüyor. Düşünün o çok eleştirdiğimiz takımı bile arayacaklar diyorsam bir düşünmek lazım.

Sezon başı, ağır idmanlar yapıyorlar, Belhanda gibi bir yeni transferin sahada yok. Mariano’nun transferi de henüz tamamlanmadı. Eksik mi takım, eksik. En önemli futbolcun nerede? Florya’da. Gönderilmek için 40 takla atılıyor. Peki aldıkların ondan iyi mi? Hayır. Yani bir sürü saçmalık üst üste gelmiş. Maicon’u dün gece yenen iki golde gördünüz değil mi? Şimdi herkes diyecek ki bu nasıl stoper? Mutlaka diyecekler. Belki de dün geceki görüntüye bakarak o eleştirilere de saygı duymak lazım.

Ama esas sorun ne biliyor musunuz? Selçuk ve Tolga. Bu futbolcuların yerine orta sahaya iki tane Melo transfer edilmezse daha sezon başlamadan 2017-18 sezonunu Galatasaray kapatır. Gomis dün geceki oyunu görünce inanın geldiğine milyon kere pişman olmuştur. Yasin sadece para düşünüyor, ‘artırın benim ücretimi’ diyor. Bir pas atabiliyor mu? Atamıyor. Rodrigues bu kadar, daha fazlası yok o da pas atamıyor. Selçuk ve Tolga da pas atamıyor. Peki Fransız forvet nasıl gol atacak? Şimdiden konuşmak istemiyorum. Ama Tudor’un meşhur sihirli taktiği buysa Gomis’in de sonu Eren Derdiyok gibi olur. Eren’in suratını görmüyor musunuz? Hayatından bıkmış vaziyette.

Sinan mutlu değil ‘beni gönderin’ diyor. Suratından düşen bin parça. Bu şartlar altında takıma faydası olur mu, olmaz. Dün gece gördük halini, sallanıyor. Carole sen nasıl bir sol beksin arkadaş! Muslera terbiyeli bir çocuk olmasa ona bir tokat atardı. Her topu arkasına kaçırıyor.

Üzülüyorum. Cim Bom için iyi bir şeyler yazmak isterdim. Nasıl yazayım, insanları mı kandırayım? Şu anki görüntü kötü. Tur cepte diyorduk. Kesinlikle cepte filan değil. Galatasaray böyle futbol oynarsa turu geçemez, mümkün değil. Turdan önce Florya’daki problemleri halletmek gerek. Oraya bakan yönetici kim, sorumlu kim? Futbolcuları paçavraya çevirdiniz. Hiç kimsede moral yok. Hepsinde gelecek korkusu var. Bu futbolcuların güvenlerini sağlayamazsanız bu takım düzelmez.
4
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Acı bir resim - Metin Tekin / Sabah

Oyuncu kalitesi, kulüp büyüklüğü, tecrübe... Hepsi G.Saray lehineydi. Ama bu unsurların sahada karşılığı yoktu
Östersunds'un Galatasaray'a karşı tek bir avantajı vardı. Ligin 14. haftasında bulunması, oynama devamlılığı ve alışkanlığının olmasıydı. Diğer bütün faktörler Galatasaray'ın lehineydi. Oyuncu kalitesi, kulüp büyüklüğü, tecrübe... Fakat Galatasaray'ın lehine gözüken hiçbir unsurun sahada karşılığı yoktu. Galatasaray'ın en büyük dezavantajıysa liginin uzak olmasıydı. Bana göre bütün maçın oyununu ve sonucunu etkileyen bu iki faktör oldu. Esasında baktığımızda bu meseleyi çözecek fark oyuncu kalitesiydi ama bunu hiç hissedemedik. Çok yavaş pas yapan bir Galatasaray vardı ve geçen sezondan hiçbir fark yoktu. Tolga ve Selçuk'la oyun kurmaya çalışıyor, iki kenarda Bruma da gitmişken Yasin ve Rodrigues'i kullanıyor, bana göre asla oynayamayacağı bir mevki olan 10 numarada Sinan yer alıyordu. Yeni transfer Gomis'in ise atletik özelliklerini göstermesi ve yapacağı koşular bekleniyordu. Bırakın 2 gol yemesini, bir tek gol pozisyonu bile oluşturamadı takım. Bunlar tabii ki dünkü maçın Galatasaray açısından acı resmiydi. Bireysel olarak baktığımızda ise yeni transfer Maicon'un iki golde de yaptığı hamle yanlışları Galatasaray'ın geçmişten beri süregelen problemlerinin devam edeceğini düşündürdü. Hep yanlış yerlere döndü.

Evet, tabloya baktığımız zaman çok kötümser bir yorumda bulunabilirsiniz. "Bu seneki kadrodan hiçbir şey olmaz" diyebilirsiniz ama bu kötü oyuna rağmen bu çıkarımlar için çok erken. Evet, Avrupa kupalarında eleme dahi olsa, güç farkı dahi olsa 2-0 önemli bir avantajdır. Yine de şunu söylüyorum, bu kadar kötü oyuna ve bunun verdiği ipuçlarına rağmen Galatasaray'ın turu geçeceğine inanıyorum. İnanın, sezon başı işleri çok yanıltır ama yine de enseyi karartmaya gerek yok. Östersunds, Galatasaray'dan çok aşağıda bir takım. İkinci maç için en büyük güvencem bu.
5
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Balon patladı - Levent Tüzemen / Fotomaç

Liseli başkanların kaderi midir?
Rahmetli Özhan Canaydın döneminde yaşanan Tromsö faciasından sonra liseli başkan Dursun Özbek de Östersunds faciası yaşayacak gibi görünüyor... Tromsö köy takımıydı, Östersunds da köy takımı... Belhanda rövanşta kadroda olacak. Ancak Faslı yıldızın kalitesi G.Saray'ın İstanbul'da bir sürpriz yapmasına yetecek mi? Çünkü Tudor'un sahaya sürdüğü kadronun fiziksel gücü Östersunds ile baş etmeye yetmez..
Yasin-Rodrigues-Sinan üçlüsüyle oluşan hücum hattı Galatasaray'ı rakip kaleye taşıyamadığı gibi 'büyük golcü' diye alının Gomis'i pozisyona giremeden konu mankeni yaptı. Geçen sezon Galatasaray'a hücum zenginliği kazandıran ve öne taşıyan Bruma fazlasıyla aranacak. 80 dakika solda oynayan Rodrigues bir kez rakibini geçemediği gibi Bruma'nın da ayakkabısı bile olamaz. Galatasaray maç boyu kopuk kopuk oynadı. Oyuncular sahada acemiler mangası gibiydi. Çok pas hatası yapıldı, çok top kaptırıldı.

Sneijder akıl koyardı
Başkan Özbek ısrarla Sneijder'i göndermek istiyor... Galatasaray Sneijder gibi bir pas istasyonunu hücumda bulamadığı için gol pozisyonları yaratamadı. Hollandalı yıldız olsaydı oyuna akıl koyar, top saklar, kanatları işler hale getirir ve Gomis'i de tek pasla pozisyona sokardı. Belhanda asla bir Sneijder değil ama Hollandalı yıldız ile Faslı oyuncu birlikte oynarsa hücumda ciddi etkili olurlar.
Tudor'un, Carole'de ısrar etmesini anlamıyorum. Galatasaray geçen sezonu dördüncü bitirdiyse bunda en büyük suç Carole'un bölgesinden yenilen gollerdir.
Östersunds da ilk golü yine Carole'un bölgesinden buldu...
Yönetim kendini kandırmasın!
Üç pahalı transferle Galatasaray'da işler değişmez. Çünkü bu takımın hocası dahil kalitesi düşük. Tudor; Yasin'in, Sinan'ın ve Rodrigues'in etkisiz olduğunu görmesine rağmen bu üç oyuncuya 'yer değiştirin' talimatını bile veremedi. Üstelik Tudor, rakibin ikinci yarıda kompakt futbol tuzağına düştü. Futbolda 'kazanamıyorsan kaybetme' bir kuraldır. 800 bin euro'luk çapsız Tudor'un aklı maalesef Galatasaray'ın kaybetmemesine yetmedi.
.
6
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Galatasaray terse yatırdı - Erman Özgür / Fanatik

Cim Bom’da hazır oyuncu yoktu. ‘Östersunds’un gücü bize yetmez’ derken Galatasaray, bu sonuçla hepimizi terse yatırdı. Bu takımın, özgüvenini yükseltecek Sneijder gibi bir lidere ihtiyacı vardı.

Bir takım düşünün ki tarihinde ilk kez oynadığı Avrupa Kupası’nda Galatasaray’la eşleşmiş ve tarih yazma ihtimaliyle müthiş konsantre olmuş. Liglerinin 14. haftasında olması, fiziksel anlamda da yüzde 100 hazır olmaları demek. Diğer tarafta ise sezon başı kampında ilk hazırlık maçına çıkmış, kapasitesinin yarısı ile oynayan Galatasaray. Yine de Östersunds’un gücü bize yetmez derken Galatasaray hepimizi terse yatırdı. Tudor’un yeni transferleri Maicon ve Gomis’i 11’de oynattığı Galatasaray’da hazır oyuncu olmadığını söylemek yanlış olmaz. Bu bu çok doğal. 

Sınıfta kaldılar

İkinci yarıya topa daha fazla hakim olarak başlasa da bu dakikaları ceza sahası dışından attığı etkisiz şutlarla geçirdi. 68. dakikada ise Ghoddos’un golünde rakiplerine ceza sahası içinde müdahale edemeyen Ahmet-Maicon tandemi önce bu golde sonra uzatmalarda gelen ikinci golle daha ilk maçtan sınıfta kaldı. Sonrası yapılan baskının pozisyona dönüşmediği, Yasin-Rodrigues-Sinan hattının yaratıcılıktan uzak görüntüleri ile boşa kürek çekerek geçti. 

Bazılarıyla olmaz

Tamam, Galatasaray hazır değil ancak kendisinden kalite anlamında çok geride bir takıma kaybetmesi kadar bazı oyuncularla bu işin olmayacağını görmesi de önemli. Örneğin; Carole, Eren, Linnes ve Rodrigues gibi oyuncular geniş kadroda olur ama ideal bir Galatasaray kadrosu için oldukça yetersiz kalıyorlar. Sonuçta Galatasaray, Östersunds’a mucize yaratabilmesi adına ciddi bir şans tanıdı. Rövanşta ise Belhanda ile birlikte kalitesi yükselecek bir Galatasaray, bu takımı ilk yarı golü bulduğu takdirde geçer. Zaten geçemezse yönetimin Sneijder ile Tudor’un arasını düzeltmek zorunda kalabileceği de bir gerçek. Çünkü Östersunds karşısında izlediğimiz takımın öz güvenini yükseltecek Sneijder gibi bir lidere her zaman ihtiyacı olur.
7
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi
Avrupa'nın Fatihi - Serkan Korkmaz / Fotomaç

Galatasaray kadrosu onda biri kadar para etmeyen bir kadro karşısında berbat oynadı ve tarihinin en ağır hezimetlerinden birine uğradı. Galatasaray'ın dört yıl üst üste lig şampiyonluğunu, UEFA Kupası ile taçlandırdığı dönemin Galatasaray muhabiriyim. Keşke Galatasaray geçen yıl gibi Avrupa'dan men edilseydi de dün akşamı görmeseydim.

Avrupa'nın fatihiydi Galatasaray… Artık ne Avrupa ne de bir Fatih'i var. Acil bir sol bek. Acil Selçuk'un yanına ve yerine iki orta saha. ''Bu üç transfer, üç kulvarda iddialı bir Galatasaray için yeterli'' demek de mümkün değil. Ama bunlar acil.

Diyelim ki; alındılar… Bir arada oynama alışkanlığı, şehre, ülkeye ve kulübe adaptasyon süreci ne kadar tutacak?
Sneijder'i, Bruma'yı, Podolski'yi geçtim, Galatasaray, Emre Çolak, Sabri ve Chedjou'yu bile aramaz umarım.
Daha sezonun ilk resmi maçından sonra bu denli karanlık bir tablo çizmem yadırgayanlar umarım haklı çıkar. Umarım, Selçuk'un bir iki frikik, üç dört penaltı golüyle yüksek gelirine ve kariyerine tutunduğu bir sezon daha izlemez Galatasaraylılar.

Tablo çok karanlık
Fazla kilolarıyla Ozan Tufan'a nazire eden Tolga Ciğerci hâlâ şut çekiyor.
Bıkmadı "o golü" aramaktan. Carole berbat. Ahmet Galatasaray seviyesinde henüz değil. Maicon geldiği kulübün transfer rekorunu kırarken, taraftarınca geçen sezon boyunca neden eleştirildi anlamak zor değil. Bir tane şuurlu hücum organizasyonu, bir iki tane kararlı hücum presi gördüm diye olumlu bir tablo çizecek kadar salak değilim.

TABLO ÇOK KARANLIK!
Kimse bana suni çim falan da demesin.
Yenilen goller ibretlikti. Kamyonla para harcayıp ilk resmi maçının sonunda oyuna Emrah Başsan'ın girmesi aklıma tek bir cümle getirdi;

GALATASARAY İÇİN SÖZÜN
BİTTİĞİ YERDEYİZ.

Galatasaraylılar takımlarına destek olmaya devam etsin ama kendilerini bu sezon çok ağır bir travmaya hazırlamayı da ihmal etmesin. Yazık….
8
Spor yazarları Galatasaray-Östersunds maçını değerlendirdi

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ