'TANAP’ı da yıkacak mısınız?'

Sadece son 2-3 haftada hayata geçirdikleri projelerin hepsinin dünyanın en ileri teknolojik, en stratejik projeleri olduğunu belirten Albayrak, muhalefet adaylarının ise sadece yıkmaktan bahsettiklerini savundu

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-1:32 Perşembe
İSTANBUL AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak,  Avrupa’nın 10 yıllardır konuştuğu fakat hayata geçiremediği doğal gaz boru hattı  projesini kardeş Azerbaycan ile omuz omuza gerçekleştirdiklerini belirterek,  “Sadece son 2-3 haftada yaptıklarımıza baktığınızda, hepsi dünyanın en ileri  teknolojik, en stratejik projeleri. Ak Parti bütün bunları yapıyor. Çok net ifade  edeyim ki o birilerinin akıllarında ve fikirlerinde büyük ve güçlü Türkiye  idealine beton dökmek var da onun için ‘beton, beton’ diyorlar. Fikri neyse zikri  odur. Türkiye’nin geleceğine, yapılmış projelere beton dökmek. Ey muhalefetin  adayları, TANAP’ı da yıkacak mısınız, sondaj gemimizi de durduracak mısınız?  Yıkmak, yok etmekten başka ne vaat ediyorsunuz? İşte, onlar konuşacak, biz  yapmaya, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

‘Yeni bir dönem’

Sultangazi Cebeci Rehabilitasyon Projesi Tanıtım Programı’nda konuşan Albayrak, Ak Parti’nin Türkiye’yi büyütme ve geliştirmenin  gayreti içerisinde bir siyasi hareket olduğunu ve büyük projelerle daha modern ve  müreffeh bir Türkiye’nin temellerini attığını söyledi. Enerji ve maden alanlarının da büyük ve güçlü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olduğunu dile getiren Albayrak, “birileri yıkma, durdurma vaadi içindeyken” kendilerinin duraksamadan yorulmadan ülkeye hizmet idealinde olduklarını anlattı.

TANAP’ın önemi

Son 2-3 haftada enerji alanında açıkladıkları büyük projeleri anımsatan Albayrak, bu kapsamda Hakkari Çukurca’da sınırın sıfır noktasında Türkiye tarihinde ilk defa bir sondaj kulesinin temelini attıklarını aktaran Albayrak, bu adımın en son teknolojik ekipmanlarla yapıldığını ve yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu anlattı. Türkiye’nin ilk milli sondaj gemisi Fatih’i Akdeniz’deki ilk deniz sondajını yapmak üzere uğurladıklarını hatırlatan Albayrak, Türkiye’nin kendi mühendisleriyle Akdeniz’de petrol ve gaz arayacağını kaydetti.

Albayrak, tonu 200 dolar olan hammadde halindeki borun tonu 400 bin dolarlık stratejik bir ürüne dönüştürülmesi amacıyla kurulacak tesis için anlaşma imzalandığını ifade ederek, önceki gün devreye alınan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) önemine işaret etti.

‘Geleceğe beton’

Avrupa’nın 10 yıllardır konuştuğu fakat hayata geçiremediği doğalgaz boru hattı projesini kardeş Azerbaycan ile omuz omuza gerçekleştirdiklerini dile getiren Albayrak, şöyle devam etti:

“Çok güzel bir söz var ya ‘gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dilleri var hakikati söylemez.’ Birileri konuşuyor, hele de son dönemde. Diyorlar ya ‘bunlar beton, beton, başka birşey yok’ diye. Sadece son 2-3 haftada yaptıklarımıza baktığınızda, hepsi dünyanın en ileri teknolojik, en stratejik projeleri. AK Parti bütün bunları yapıyor. Çok net ifade edeyim ki o birilerinin akıllarında ve fikirlerinde büyük ve güçlü Türkiye idealine beton dökmek var da onun için ‘beton, beton’ diyorlar. Fikri neyse zikri odur. Türkiye’nin geleceğine, yapılmış projelere beton dökmek. Ey muhalefetin adayları, TANAP’ı da yıkacak mısınız, sondaj gemimizi de durduracak mısınız? Yıkmak, yok etmekten başka ne vaat ediyorsunuz? İşte, onlar konuşacak, biz yapmaya, milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımıza nefretlerinde ortak paydada buluştukları için, millete hiçbir proje sunamayanlara kulak asmayacağız. Emrolunduğumuz gibi dosdoğru olacağız, gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz çünkü milletimiz bunu hak ediyor.”

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ