'Tarih vazgeçenleri değil mücadele edenleri yazar'

15.12.2018 Cumartesi

Milliyet Ege Spor Servisi’nin konuğu olan Bucaspor Başkanı Cihan Aktaş, sarı lacivertli kulübün başına geldiği günden bu yana karşılaştığı mali sorunları ve Fırtına’yı içinde bulunduğu zorlu süreçten çıkarmanın yollarını anlattı. Aktaş, “Kimsenin şüphesi olmasın, bu köklü çınar ayakta kalmayı başaracaktır” dedi

“Cumhuriyet’le birlikte çakan, bir kıvılcımız biz. Yüreklerdeki spor sevgisini tutuşturan, 91 yaşında dev bir çınarız. Güçlü, köklü, ilkeli ve kararlı” diyerek kendilerini niteleyen Bucaspor camiası, içinde bulunduğumuz dönemde tarihinin en zorlu süreçlerinden birini yaşıyor. 1928 yılında sarı lacivertli renklere can vererek İzmir’in 5. spor kulübü olan Bucaspor, geçmişten günümüze kadar hizmet vererek sayısız gencin hayalleri ile buluşmasına eşlik etti. Son yıllardaki basiretsiz ve günü kurtarma ile geçiştiren eski yönetimlerin sebep olduğu düşüşüne engel olamayarak 3. Lig’e geriledi. Şimdilerde de ligde kalma mücadelesi veren ekibin zorlu günlerini, Milliyet Ege Spor Müdürümüz Mehmet Demirtaş’a aktaran Başkan Cihan Aktaş, ‘Her şey Bucaspor’ için bu yola çıktık” dedi. 

- Bucaspor’la yolunuz nasıl kesişti?

Buca bize tüm İzmir takımlarından farklı geldi. Bunun da sebebi akademisiydi. Potansiyelinin ve ışığının farkındaydık, borçlarının da öyle. Böylesine köklü bir çınarı yüz üstü bırakmak ve el uzatmamak bizim içimize sinmeyecek dedik. Biz bu takımı ve camiayı tekrardan ayağa kaldırırız dedik ve bu adımı attık.

- Bucaspor’un 45 milyon liralık borcu nasıl oluştu? 

Takımın 1 lira geliri yok. Bir takım düşünün akademisi ile ayakta durmaya çalışıyor. Bucaspor’un sadece Çevik Bir meydanında hazine arazisi üzerine kurulu bir kulüp binası var. Kulüp öyle bir hale getirilmiş ki, hem bomboş hem de 45 milyon lira borcu var. Aylık 600.000 bin lira net gideri olan bir kulüpten bahsediyoruz. Bizden önceki yönetimler futbolcuya ne kadar alacağın var diye soruyor. Oyuncu 500.000 bin lira alacağım var diyor. Oyuncuya paranın olmadığını ve kaça anlaşılacağı soruluyor. Oyuncu 100.000’e anlaşacağını söylüyor. 100.000 lira veriliyor ve 500.000 liranın tamamı alındı diye imza attırılıyor. Kasaya 500.000 bin lira giriş yapıyor. Aslında 100.000 lira çıkarken 500.000 lira çıktığı gösteriliyor. Bu borcun bu ürkütücü yerlere gelmesinin temeli bunda yatıyor.

- Sizin ve yönetiminizin borçların üstesinden gelmek için planı nedir?

Ligimizde bulunan 17 takımın 15’i ya belediye takımı ya da kurum takımı. Net kaynakları var. Ekonomik olarak beslendiği kaynakları var. Biz de bu durumun farkındayız. En başından beri de belediye bizi desteklemezse bu iş olmaz dedik. Zamanında belediyeden alınan destekler yanlış kullanılmış. Belediye de bu konuya temkinli yaklaşıyor. Karşılıklı bir güvensizlik söz konusu. Başta şunu çözmeye çalıştık. Gelen para bir şeye yaramalı. Ben borç ödeyerek bir yere varılacağını düşünen biri değilim. Önemli olan verimliliğin nasıl arttırılması gerektiğini bulmak. Başta teker dönecek, teker döndükten sonra yolumuza bakacağız dedik. Biz hep o tekeri döndürmeye çalıştık. En sonunda Buca Belediye Başkanı’mız Levent Piriştina ile de oturup konuştuğumuzda bir yere vardık. Belediye’nin artık takımın arkasında duracağı kararına vardık. Bizim için şuan için bu durum çok iyi olacak ve bize nefes aldıracak. Luiz, Kevin, Dady ve Dahman sorunlarının ortadan kaldırılması için de net adımlar atılıyor. Luiz ve Kevin’in borçları belediyemizin de yardımı ile net olarak çözüme kavuştu. Toplamda bu iki isim için 115.000 bin euro paranın temini sağlandı. Ama önümüzdeki en büyük engel Dady. Bu başlı başına bir sorun. Gerekirse Portekiz’e gidip ziyaret edelim. Konuşalım istiyoruz. Gerekirse bize eksi 6 puan düşürme ve küme düşürme cezası verebilir. Ama bu durumda kendi alacaklarından da olur. Bunu ne kendisi ne de biz isteriz. Bu sebepten dolayı çözüm için gereken her şeyi yapmak için hazırız.

-Transfer engelini aşmak için hangi yolu izleyeceksiniz?

28 futbolcu 5 teknik heyete olan borcumuz da transfere engel. Bize toplamda 1.5 milyon liraya yakın bir para ile çözüm sundular. Ama herkes için tek tek bütçe ayıracak ne vaktimiz ne de paramız var. Biz daha büyük borçlarımız ve ayakta kalmamız için gelir arıyorken bir de isimler ile çözüm üretmek için çalışıyoruz. Eğer bir fedakarlık yapılıyorsa bunu bu duruma herkes katkı sağlamalı. Daha önce belirttiğimiz 28 isim transfere müsade etmeli. Etmemeleri kendileri çıkarına olmaz. Ligden düşeriz. 1928 Buca olarak çıkarız. Durum böyle olursa bu isimlerin alacakları yasal olarak silinmiş olacak. Biz bunu istemiyoruz. Herkes hakkını alsın istiyoruz. Bunu isterken ise takımımızın menfaatini de düşünüyoruz. Kimseye vazgeç borcunu sil demiyoruz. Muvafakat ver diyoruz. Bizlere bu hakkı tanırlarsa gider transfer yaparız. Eksik bölgelerimize takviye yaparız. Transferde de bir bütçe ayıracağız. Ama önceliğimiz para vererek futbolcu almak değil. Görüştüğümüz yerler var. Oyuncularını bize verip, bizde oynamalarını sağlayıp sonrasında geri alacaklarını planladığımız isimler var. Alttan gelen çok yetenekli çocuklarımız var. Onlara da gelecek sunmak istiyoruz. Biz topçu almak değil topçu satmak için girişimlerde bulunuyoruz. Benim avukatım aynı zamanda Ankaragücü’nün de avukatı. Herkesle hemen hemen geçmişi olan bir isim. Bizlerin B, C planları hazır. Herkesle dirsek teması içindeyiz.

- Muvafakatname nasıl işleyecek?

Muvafakat konusunda birlik sağlanması ise tek yoldan geçiyor. O da kimsenin muvafakat verilene kadar para almaması. Herkesin fedakarlık yapması gerekiyor. Bizler bir şeyler almak üzere değil bir şeyler vermek üzere burdayız. O yüzden bu oyuncularımız haklarını kaybetmemek için bizleri desteklemeliler. Takımın düşmemesi için uğraşıyoruz. Biz bu kulübü kurtarırız. Bize nefes aldırmalarını istiyoruz. Belediye de bu şekilde yanımızda olmaya devam ederse ayakta durmaya devam ederiz. Bu muvafakatnameler için bir yediemin düşünüyoruz. Muvafakat veren her oyuncunun dilekçesi bu seçilmiş kişide toplansın. 28 ismin muvafakatı yediemin tarafında elimize ulaşsın. Onların da hakları güvenceye alınsın. Kimsenin kafasında en ufak bir soru işareti kalmadan birlik olsun istiyoruz.

- Bundan sonraki süreç Bucaspor ve sizin adınıza nasıl işleyecek?

Son 6 aylık dönemimde hiç kimse maaşsız ve parasız kalmadı. Prim daima soyunma odasında dağıtıldı. Galibiyet alınacak gibi zarflara konuldu ve bekletildi. Takım için gerekli ne ise onu düşündük ve onu uyguladık. Önceliği hoca değişikliğinde bulduk. Çünkü her ligi kaldıracak her ligin kuralllarına uyacak farklı hocalar vardır. Algun Erdem hocamızla oturup konuştuğumuzda bunu anladık ve onayladık. 3 maç izin verdik kendisine ve 3 maç sonra takımdaki ışığı görünce bu takım 5’te 5 yapar dedim. Kaldı ki takımımız o süreçte 3’te 3 yaptı. Hiç de hafife alınmamalı bu durum. Yani biz başarı için her şeye hazırız. Bu noktada bu kulübe vefa borcu olanların vefasını görmek istiyoruz.

Yazarın Önceki Yazıları