TBMM Başkanı Kahraman, Moldova Parlamento Başkanı Candu ile görüştü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, FETÖ'nün, Moldova'da Orizont  Okulları adı altında mevcudiyetini devam ettirdiğini, Moldova için de tehdit  unsuru olduğunu belirterek, "Bu okulların Maarif Vakfına devredilmesine yönelik  girişimlerin, Moldova Parlamentosu tarafından da desteklenmesinden memnuniyet  duyacağız." dedi.

13.09.2017 Çarşamba Güncelleme : 13.09.2017-15:49 Çarşamba
AA

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonunda, Moldova Parlamento  Başkanı Andrian Candu ve beraberindeki heyet ile görüştü.

Kahraman, konuşmasında, iki ülke arasındaki diplomatik  ilişkilerin tesisinin 25. yılında, ikili temaslardaki artışının memnuniyet verici  olduğunu söyledi.

Moldova'nın bağımsızlığının 25. yıl dönümü münasebetiyle 8-10 Eylül  2016'da düzenlenen törenlere TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'ın katıldığını  anımsatan Kahraman, Moldova'nın Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde ve  uluslararası platformlarda Türkiye'ye verdiği desteğe teşekkür etti.

TBMM Başkanı Kahraman, "Ortak sınırımız olmasa da Moldova'yı komşu  olarak görüyor ve bu anlayışla ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz.  İlişkilerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın Moldova'ya gerçekleştirmesi öngörülen  ziyareti vesilesiyle imzalanacak bir belge ile stratejik ortaklık seviyesine  çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Moldova'dan tek taraflı bağımsızlığın ilan eden Transdinyester'e  ilişkin sorunun çözümü amacıyla sürdürülen 5+2 formatındaki müzakereleri  desteklediklerini ve sorunun bölgedeki istikrar ve barışa halel getirmeden en  kısa sürede çözüme kavuşmasını temenni ettiklerini dile getiren Kahraman,  Candu'nun demokrasi ve Batı ile bütünleşme konusundaki duruşunu takdir ettiğini  söyledi.

Kahraman, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolar  seviyesine ulaştırmak için imkan ve potansiyelin mevcut olduğunu belirtti.

2017 yılının ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre ticaret  hacminde yüzde 48'lik artış kaydedildiğini vurgulayan Kahraman, Türk iş  adamlarını Moldova'da yatırım yapmaya teşvik ettiklerini söyledi. İsmail  Kahraman, Moldova'daki Türk firmalarının yaklaşık 5 bin kişiye istihdam  sağladığını ifade etti.

TBMM Başkanı Kahraman, Türk vatandaşlarının Moldova'ya kimlikle  seyahatine imkan sağlamak istediklerini belirterek, "Gürcistan ile yaklaşık 5  yıldır devam eden, Ukrayna ile 1 Haziran 2017 tarihi itibarıyla başlayan ve  sorunsuz işleyen bu uygulamanın, ikili ticari ilişkilerimizi ve turizm  potansiyelimizi daha da arttıracağını düşünüyorum." dedi.

Kahraman, Moldova'da Türk bankası açılması konusunda Candu'dan destek  istedi.

GÖKOĞUZ YERİ'NİN STATÜSÜ

Moldova'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerini her  vesileyle söylediklerini anlatan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gökoğuz Yeri, Moldova'nın bir parçasıdır. Gökoğuz Yeri’nin  kalkınması, Moldova'yla bütünleşmesi ve Moldova'nın kalkınmasına katkıda  bulunmasını sağlamak için her türlü desteği sağlıyoruz ve sağlamaya devam  edeceğiz. Gökoğuz Yeri’nin özerklik statüsüne işlerlik kazandırılması amacıyla  yasal zeminin güçlendirilmesine yönelik çalışmalarınızı takdir ediyoruz. Bu  çerçevede kurulmuş olan Çalışma Grubunun faaliyetlerini yakından takip ediyor ve  destekliyoruz. Çalışma Grubunun faaliyetlerine katkıda bulunmak üzere ülkemizden  bir hukuk uzmanı danışman görevlendirdik.

Öte yandan Gökoğuz kardeşlerimizin son olarak temmuz ayında  parlamentodan geçen, özerklikle ilgili yasa tasarılarından büyük hayal kırıklığı  duyduklarını anlıyoruz. Bu tasarıların, Halk Topluşunun ve Çalışma Grubunun  görüşleri alınmadan değiştirildiğini söylüyorlar. Moldova Parlamentosuyla Halk  Topluşunun ortak mutabakatını yansıtan evvelki metinlerden çok geriye gittiğini  ifade ediyorlar. Moldova'nın her zaman yanında olan dost bir ülke olarak, bu yasa  tasarılarında değişiklik yapılmasının Gökoğuz Yeri toplumunun, Moldova'ya  entegrasyonunu geciktirici nitelikte olacağını düşünüyoruz. 1994 yılında Moldova  Parlamentosu tarafından sağlanmış olan özerkliğin, layığıyla işlemesi,  Moldova'nın parçası olduğu Avrupa ve Batı değerlerine olan bağlılığının nişanesi  olacaktır. Bu bağlamda, yasa tasarılarına ilişkin mevcut huzursuzluğun bir an  önce her iki tarafı da memnun edecek bir çözüm yolu bulunarak giderilmesinin  taraflar için olumlu bir gelişme olacağına inanıyoruz."

"ZAYIFLATILMIŞ ÖZERKLİK RAHATSIZ EDECEK"

Kahraman, Moldova Cumhurbaşkanı Dodon’un bu metinleri parlamentoya  geri gönderdiğini öğrendiklerini ifade ederek, "Cumhurbaşkanı tarafından iade  edilen metinlerin parlamentoda bu halleriyle yeniden kabulünün, sürece faydası olmayacağını düşünüyoruz. Sulandırılmış ve zayıflatılmış bir özerklik statüsü  bizleri ve Batılı dostlarınızı rahatsız edecektir. Dost Moldova'nın Batı ile  bütünleşme ve demokrasiye olan bağlılığını da olumsuz etkileyecektir. Böyle bir  durum Gökoğuzları sizden uzaklaştıracaktır." dedi.

"Gökoğuzlar Moldova ile dostluk ilişkilerimizde bir köprüdür. Bu  köprüyü ne kadar sağlam tutar, ne kadar tahkim edersek, ilişkilerimizin de o  derece sağlam ve güçlü olacağı muhakkaktır." diyen Kahraman, Gökoğuzlu soydaşlara  Moldova ile daha yakın entegrasyon içinde olmaları yönünde telkinde  bulunduklarını söyledi.

İsmail Kahraman, TİKA'nın Gökoğuz Yeri'nde gerçekleştirdiği projelerin  gelecek yıllarda da ihtiyaca göre devam edeceğini kaydetti.

"160 ÜLKEDE OKULLARI VAR"

Türkiye'de 15 Temmuz'da darbe girişimi olduğunu anımsatan Kahraman,  "FETÖ, barış ve insancıl çalışmalar maskesi altında faaliyetlerini sürdürdü ama o  bir maskeydi. Örgüt bir terör örgütüdür. 160 ülkede okulları var; bankası,  sigorta şirketi, televizyonu, radyosu var. Çalışmaları ile o topluma yayılıyor ve  devletini yıkma noktasında harekete geçiyor." dedi.

Meclisin 15 Temmuz gecesi savaş uçakları ile bombalandığını hatırlatan  Kahraman, kalkışma başlayınca Meclisi açtığını ve Ankara'da bulunan  milletvekillerinin TBMM Genel Kuruluna geldiğini söyledi. İsmail Kahraman, o gece  ülkede yaşananlar ile FETÖ darbe girişimini engellemek için verilen mücadeleyi  anlattı.

TBMM Başkanı Kahraman, FETÖ'nün Moldova'da Orizont Okulları adı  altında mevcudiyetinin devam ettiğini belirtti.

"Bunlar sizin için de bir tehdit unsurudur." diyen Kahraman, bu  okulların Maarif Vakfına devredilmesine yönelik girişimlerin, Moldova  Parlamentosu tarafından da desteklenmesinden memnuniyet duyacaklarını söyledi.

"YAKINDA SADECE NÜFUS CÜZDANIYLA MOLDAVA'YA GİRİLEBİLECEK"

Andrian Candu da Gökoğuz Yeri'nin iki ülke arasında köprü olduğunu  belirtti.

Ortak Çalışma Grubuna önem verdiklerini ve çok yoğun çalışmasını  istediklerini kaydeden Candu, "Moldova ile Gökoğuz Yeri arasındaki yoğun  çalışmalar sonucunda bu yılın sonuna kadar, karşınıza yeni tekliflerle gelmeyi  ümit ediyoruz. Bu tekliflerin bütün alanları kapsayacak şekilde, Gökoğuz Yeri  halkını da memnun edecek şekilde düzenlenmesini bekliyoruz. Yasal bir değişiklik  olmasa da önemli olan halklara yansıması ve halkların memnun olmasıdır."  ifadesini kullandı.

Candu, 1994 yılında Gökoğuz Yeri'ne verilen özerkliğin hiçbir zaman  zayıflatılmayacağını ve aksine güçlendirileceğini ve böyle devam edeceğini  vurguladı.

Heyetinde, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Halkların Meclisi Başkanı  Vladimir Cissa'nın olduğunu belirten Candu, bundan sonra Moldova'nın önemli  heyetlerine Gökoğuz Yeri temsilcilerinin mutlaka katılacağını belirtti.

Andrian Candu, yakın gelecekte Türk vatandaşlarının sadece nüfus  cüzdanı ile Moldova'ya gidebileceğini ve bunun de ekonomiye katkısının olacağını  söyledi.

FETÖ'ye bağlı olan Orizont Okulları'nın Moldova'daki varlığı ile  ilgili Türk tarafının hassasiyetlerini anladıklarını belirten Candu, "Biz geçen  sene temmuz ayında yaşanan bu talihsiz olaya hemen karşı çıktığımızı beyan ettik.  Gerekli olan yasal çözümü bulana kadar, bu okulların mevcut faaliyetlerini çok  yakından takip etmeyi sürdüreceğiz." dedi.

 

 

 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ