Trump'ın Türkiye kararına Ticaret ve Dışişleri Bakanlıklarından çok sert tepki

Ticaret Bakanlığı, Amerikan yönetiminin Türkiye'den  yapılacak alüminyum ve çelik ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20  ve yüzde 50'ye çıkarılacağı yönündeki kararına ilişkin, "ABD yönetimi tarafından  bugün duyurulan çelik ve alüminyuma ek vergiler Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)  kurallarına aykırıdır." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy da, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." dedi.

10.08.2018 Cuma Güncelleme : 10.08.2018-23:56 Cuma
AA

Bakanlığın yazılı açıklamasında bugün ABD yönetimi tarafından sosyal  medya aracılığıyla  yapılan duyuruda, Türkiye'den yapılacak alüminyum ve çelik  ithalatında gümrük vergilerinin sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 50'ye çıkarılacağının  açıklandığı ifade edildi.

ABD tarafından alüminyum ve çelik ithalatında 23 Mart'ta tüm ülkelere  karşı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 25 ek vergi uygulaması yürürlüğe konulduğu  hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

 

"Ek gümrük vergisine konu demir çelik ve alüminyum ürünlerinde ABD'ye  ihracatımız, 2017 yılında 1,1 milyar dolar olup, aynı yıl 157 milyar dolar  tutarındaki toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 0,7'ye (binde 7) tekabül  etmektedir. Bahse konu ürünlerde ABD'den 2017 yılı ithalatımız 1,3 milyar dolar  olarak gerçekleşmiştir. ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden  iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır. ABD yönetimi  tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte  bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırıdır."

 

Türkiye'nin kendi ticaret politikasını DTÖ kurallarına uygun şekilde  belirlediği ve uyguladığı ve diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı  titizlikle riayet etmelerini beklediği vurgulanan açıklamada, "Tüm  ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve  menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta DTÖ olmak  üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD ülkemiz  açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı  olacaktır." ifadeleri kullanıldı.

 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜ AKSOY'DAN TRUMP'A "EK VERGİ" TEPKİSİ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Aksoy, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'nin ABD'ye gerçekleştirdiği alüminyum ve çelik ihracatına ek vergi uygulamasına ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki iletisi hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi. 

"Trump'ın, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayarak, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." ifadesini kullanan Aksoy, şunları kaydetti:

"ABD, bu tür yaptırım ve baskılarla iş birliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini, yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye'ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir."

 

Aksoy, "Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır." değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2'ye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu.

Trump, "Alüminyumda bu oran artık yüzde 20, çelikte de yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz bu dönemde iyi değil." ifadelerini kullanmıştı.


 

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ