Trump-Kim görüşmesine ABD medyasından çarpıcı yorum

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur'da imzalanan ortak deklarasyonu ve iki ülke arasındaki uzlaşmayı memnuniyetle karşılayan Amerikan medyası, sürecin geleceği ve uygulama konularına ise temkinli yaklaştı.

12.06.2018 Salı Güncelleme : 12.06.2018-23:29 Salı
AA

Trump ile Kim'in Singapur'da gerçekleştirdiği tarihi zirvenin sonunda  imzaladığı ortak deklarasyon, uluslararası kamuoyunda olduğu kadar Amerikan  medyasında da tartışılmaya devam ediyor.

Ana akım Amerikan medyasında genel olarak memnuniyetle karşılanan söz  konusu deklarasyon, somut adımlar önermemesi, bazı önemli konulara temas etmemesi  ve bir uygulama süreci öngörmemesi gibi gerekçelerle eleştirildi.

"KİM, ÇOK İYİ BİR ZİRVE GEÇİRDİ"

CNN kanalı, "Trump, Kim'den fazla bir şey almıyor" üst başlığıyla  gördüğü deklarasyonun Kuzey Kore'den yeni bir nükleer taviz koparmadığını ve aynı  zamanda bu ülkenin insan hakları karnesine temas etmediğini öne çıkardı. ABD  Başkanı Trump'ın zaman zaman "yalan haber" yapmakla suçladığı CNN, zirveyi "Kim  Jong-un çok iyi bir zirve geçirdi; hatta hiçbir şeyden vazgeçmesi gerekmedi"  başlığıyla değerlendirdi.

Trump'a yakınlığıyla bilinen muhafazakar Fox News kanalı ise Trump ile  Kim arasındaki zirvenin başarılı geçtiğine vurgu yaptı. Kanal, süreci ve  deklarasyonu, Trump'ın Singapur'da yaptığı basın toplantısındaki sözlerine atıf  yaparak, "Savaş oyunlarını durdurmak" üst başlığıyla verdi.

Haberde Trump'ın ABD ile Güney Kore arasındaki askeri tatbikatları  sona erdirmek ve bölgede görev yapan Amerikan askerlerinin ülkelerine dönmesini  sağlamak istediğine de işaret edildi.

"UMUT VERDİ, GARANTİ VERMEDİ"

Washington Post gazetesi ise "Trump-Kim zirvesi, başarı için umut  verdi ancak garanti vermedi" başlığıyla gördüğü zirveye ilişkin, Trump'ın "Savaş  oyununu bitiriyoruz" şeklindeki sözlerine vurgu yaptı. Gazetenin  değerlendirmesinde, ayrıca Kuzey Kore liderinin ortak deklarasyonda nükleerden  arınma konusunda somut bir vaatte bulunmadığına da dikkat çekildi.

New York Times gazetesi ise Trump ile Kim'in zirvede ortak bir yolda  buluştuklarını ve yeni bir süreci başlattıklarını vurguladı. "Açıklama nükleer  bir geri çekilme vadediyor ancak detayları içermiyor" başlığıyla verilen haberde,  zirvenin Kore Yarımadası'nı tamamen nükleerden arındırma süreç açısından başarılı  geçtiği belirtildi.

Wall Street Journal gazetesi ise "Trump ile Kim, yeni bir diplomasi  sürecine başlıyor" başlığıyla geçtiği haberde, ortak deklarasyonun, nükleerden  arınma süreciyle ilgili bazı detayları içermediği, ancak yarımadadaki ABD-Güney  Kore ortak askeri tatbikatlarının sona erdirileceğini ifade ettiği belirtildi.

ABD Başkanı Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında Singapur'da  imzalanan ortak deklarasyonda, Kore Yarımadası’nda kalıcı barışın inşa edilmesi,  ABD ile Kuzey Kore arasında yeni ilişkilerin tesis edilmesi ve yarımadanın  nükleer silahlardan arındırılması konularında mutabakata varılmıştı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ