Ufuk Sarıca: 'Seyircimizin desteğiyle kazanmamız gerekiyor'

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca, 2019 FIBA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 2. Tur I Grubu'nda oynayacakları müsabakaları taraftarların desteğiyle kazanmaları gerektiğini belirtti.

22.08.2018 Çarşamba Güncelleme : 22.08.2018-15:32 Çarşamba
AA
Türkiye Basketbol Federasyonunun (TBF) internet sitesine açıklamalarda  bulunan Ufuk Sarıca, Karadağ ve Slovenya ile zorlu karşılaşmalar oynayacaklarını  aktardı.
 
Grupta İspanya'nın ardından ikinci sırada yer aldıklarını anlatan  Sarıca, şu ifadeleri kullandı:
 
"Şu an belli bir avantaj elde etmiş durumdayız. Özellikle bizimle  birlikte aynı gruptan yükselen rakiplere karşın ikili averajda avantajlıyız.  Dünya Şampiyonası'na gitme yolunda önemli rakiplerimizden iki tanesi Karadağ ve  Slovenya. Grubumuzu ilk 3 sırada bitiren takımlar Çin'e gitmeye hak kazanacak.  Karadağ büyük bir çıkış içinde ve kendi gruplarında oynadıkları maçta Slovenya'yı  dış sahada mağlup etmeyi başardı. Dünya Şampiyonası'na gitme yolundaki bence en  önemli faktör öncelikle evimizde oynayacağımız maçları kazanmak. Sahamızda  alacağımız galibiyetler çok önemli. İspanya ile hem Türkiye'de hem İspanya'da  yapacağımız maçlar zorlu geçecek. Çünkü takvim olarak THY Avrupa Ligi'nde en zor  dönemlerden birine denk geliyor ve bizi kadro oluştururken zorlayacak bir etken  olarak gözüküyor. Bizim için Karadağ ve Slovenya’ya karşı deplasmanda alacağımız  ekstra galibiyetler çok rahatlatır. Fakat tekrar söylüyorum, evimizde  oynayacağımız maçlarda seyircimizin desteği ile rakiplerimizi mağlup etmemiz  gerekiyor."
 
"Hem gençleştirme hem de rollerde değişiklikler yapıyoruz"
 
Slovenya'nın Krasna Gora şehrinde gerçekleştirilen çalışmaların olumlu  bir şekilde devam ettiğini belirten 46 yaşındaki başantrenör, yerel ligler ile  Avrupa kupalarının yoğun bir takvimi olduğuna değinerek, şunları kaydetti:
 
"Bu yoğun takvimin arasında bu pencerelerde Dünya Şampiyonası'nda bir  üst tura geçmek için hak kazanmaya çalışıyorsunuz. Bu sisteme bünye olarak  alıştık fakat farklı kadrolar ile sahada olmak devamlılığı sağlamayı zorluyor.  Zaten bir değişim içindeyiz. Hem gençleştirme hem de rollerde değişiklikler  yapıyoruz. Oyuncu havuzunda bazı sıkıntılarımız var ve bunlara ilave bir de  elimizdeki oyunculardan kadromuzda yararlanamayınca sıkıntılı dönemler yaşadık.  Sonuçta basketbol devamlılık işidir. Devamlı olarak ana 3-4 oyuncunuz değişince  sıkıntılar oluyor ve takımları zor durumlara sokuyor."
 
Sırbistan'da düzenlenen 16 Yaş Altı Avrupa Erkekler Basketbol  Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan genç millilerin başarısını da değerlendiren  Ufuk Sarıca, şu görüşleri paylaştı:
 
"Zaman oldukça tüm altyapı takımlarımızı takip etmeye özen  gösteriyorum. Ben bu görevi alırken tabii ki A Milli Takım'ın esas sorumluluğumuz  olduğunu bilerek geldim. Ama başta TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Üst  Yöneticisi (CEO) Ömer Onan olmak üzere Haluk Yıldırım ve Kerem Tunçeri ile  birlikte altyapılara da oyuncu yetiştirebileceğimiz bir sistem kurmaya çalıştık.  Altyapılara A Milli Takım kadar önem veriyoruz. Altyapılarda madalya kazanmak çok  değerli  fakat en önemlisi basketbolun doğasını o yaşlarda anlayabilen ve kendini  geliştirmeye açık oyuncular yetiştirmek."
 
SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ