Şanlı Kartal!

21.03.2017 Salı

FIBA Şampiyonlar Ligi’nden elendikten sonra, ligde de Darüşşafaka Doğuş yenilgisiyle sarsılan siyah-beyazlı ekip, Galatasaray Odeabank’ı devirmeyi başardı. İlk yarıda farkı 17 sayıya çıkaran Kara Kartal, zaman zaman sıkıntı yaşasa da, salondan gülerek ayrıldı.

Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde 22. haftanın kapanış mücadelesinde Beşiktaş Sompo Japan, sahasında Galatasaray Odeabank’ı 90-84 yenmeyi başardı.

Sıkıntılı bir süreçten geçen Beşiktaş için derbi galibiyetinin yeniden ayağa kalkmak için iyi bir fırsat olduğunu bilen Ufuk Sarıca, takımını iyi hazırlamıştı. Maça Sertaç Şanlı ile başladı mesela. Bu hamle Pleiss henüz 2. dakikada 2 faule ulaşınca daha da anlam kazandı. Sertaç da hem skora katkı yaptı, hem savunmada başarılıydı, hem de Stimac’ın diri kalmasını sağladı. Genelde maç sonlarında Sırp oyuncudan verim alamazdı siyah-beyazlılar ama Sarıca bir hamlesiyle birkaç kuş vurmayı başardı.

Fark yaratan ikili!

Özellikle Strawberry-Clark ikilisi fark yarattı. Çok eleştirilen Thompson da hücumda kendisini hatırlatınca, fark Beşiktaş lehine hızla açıldı. Galatasaray’da Daye ile skor buluyordu ancak aynı oyuncunun savunma zaaflarını ev sahibi çok iyi kullandı. Ona karşı etkili olan Clark, karşısına Micov geçince de sırtı dönük oynamaya başladı, istediğini aldı.

İlk yarıda yanlış tercihler yapan McCollum’un 2. yarıda Sinan’la birlikte devreye girmesi, oyunu ortaya getirdi. Ancak kritik anlarda yine prese başlayan Beşiktaş’ta Strawberry-Erkan ikilisi görevlerini çok iyi yapınca, fark 3 sayıya kadar inse de, daha fazlasına izin verilmedi. İlk yarıda sadece 2 top kaybı yapan Beşiktaş’ın 9 top kaybı yapan Galatasaray’ı, maç sonunda neredeyse yakalaması maçı krize sokmasının nedeniydi. Galatasaray ise hiç top kaybetmediği 3. çeyrekte farkı eritmişken, son dakikalarda yaptığı 3 top kaybının cezasını çekti.

Hakemler soyunma odasına gitti

Derbide ne yazık ki yine istenmeyen görüntüler vardı. Beşiktaş taraftarının küfürlü tezahüratları nedeniyle daha maç başlamadan ilk anons yapıldı. Oyun içinde de benzer davranışlar devam edince ikinci yarıda bir anons daha istendi. Beşiktaş Coachu Ufuk Sarıca, taraftarını sakinleştirmek istese de son iki dakikaya girilirken, Galatasaray Coachu Ergin Ataman aleyhine küfürlü tezahüratlar devam etti. Bunun üzerine hakemler 3. kez anons istedi ve kurallar gereği soyunma odasına gitti. Salonda uygun ortam sağlandıktan sonra 15 dakika duran maça devam edildi. 3. anons yapılması nedeniyle Beşiktaş’a seyircisiz oynama cezası verileceği, bu durumda sıradaki maçla birlikte, siyah-beyazlılar’ın Galatasaray’la oynayacağı bir sonraki iç saha maçında da taraftarından yoksun oynama durumunda kalabileceği belirtildi.

Yazarın Önceki Yazıları