Ne yaptın Kartal!

14.03.2018 Çarşamba

FIBA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale çıkmak için 6 sayıyla kazanması gereken maçın son çeyreğinde 8 farktan dönüp öne geçmeyi başaran Beşiktaş Sompo Japan, arayı açma fırsatını art arda yaptığı 3 top kaybıyla kullanamadı, tur biletini Almanlar aldı.

Beşiktaş Sompo Japan, deplasmanda 5 farkla yenildiği Alman Bayreuth’la sahasında 84-84 berabere kaldı ve elendi.

Ufuk Sarıca’nın Beşiktaş’ta iki yıldır oyun kuruculardan yana yüzü bir türlü gülmedi. Geçtiğimiz yıl Thompson çok kritik anlarda ortadan kayboluyordu, bu yıl ise Boatright’tan sonra Adams da aynı rolü üstlendi! Rakibin dışarıdan yüzde 50 isabetle en kritik anlarda üçlükler bulduğu maçta Adams’ın ilk saha içi basketi bitime 19 saniye kala gelirken, Kenan da maçı sayı atmadan bitiren isimlerdendi!

Maçın genelinde Strawberry ile direnmeye çalıştı temsilcimiz ama belli bölümlerde Lalenne ile Clark’ın ona verdiği destek dışında istikrarlı bir katkı gelmedi. Daha da kötüsü Beşiktaş için turun anahtarı potaya gidişlerden üretilecek sayıyken, temsilcimiz maçı neredeyse aynı sayıda 2 ve 3 sayılık atışlarla bitirdi! Bu da aslında guardlardan gereken katkının alınmadığını gösterdi. 2. çeyrekte savunmanın dozunu artırarak 37-31’de 6 farkı yakaladıktan sonra yaşanan düşüşün kaynağı da top kayıplarıydı.

Ancak top kayıplarının en ağırı, son çeyreğin başına 70-62 geriye düştükten sonra 11-0 ile öne geçmeyi başaran Beşiktaş’ın arayı açma fırsatını bulmuşken art arda 3 kez yapılandı. Önce Adams, sonra Strawberry, ardından da Clark topu rakibe teslim edince Bayreuth da Linhart önderliğinde bu ikramı kullandı, öne geçmeyi başardı. Son 19 saniyede Adams’tan gelen 2 üçlük sadece maçın beraberlikle bitmesini sağladı ama ilk maçtaki 5 sayılık avantaj, Almanlar’ı çeyrek finale taşıdı.

Yazarın Önceki Yazıları