Uzay Gökerman'ın üçüncü kitabı "Gamzeda" çıktı

Uzay Gökerman, yeni romanında, alışılmadık bir aşk hikâyesi üzerinden kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırarak pek çok sorunun yanıtını arıyor.

12.09.2017 Salı Güncelleme : 12.09.2017-16:58 Salı
Bitmek üzere olan evliliğinin ve gün geçtikçe zorlaşan iş hayatının sorunlarıyla boğuşan mühendis Tayfun, hiç ummadığı bir anda,  genç, güzel ve hayat dolu bir kadınla karşılaşır. Kendisiyle ortak zevkleri kadar pek çok farklı yanı da olan ‘Gamzeda’ yıllardır unutmuş olduğu duygularını ortaya çıkaran sihirli bir dokunuş ve hızla girer yaşamına;  ancak her ikisinin de yüzleşmek zorunda kalacağı gerçekler vardır.

Türkiye’nin politik ve ekonomik olarak değişiminin arka planında, modern yaşamın sorunlarıyla boğuşan ve basit zevkleri olan orta sınıfın bu sürece ayak uydurma mücadelesi  aile ilişkilerini nasıl etkiledi? Birlikte yaşadığımız insanları gerçekten tanıyormuyuz  ya  da değişimlerine ayak uydurabiliyor muyuz? İlişkilerimizde yaşadığımız sorunların temel kaynağı nedir? 
Bastırılmış arzular, alışkanlıklar, aşk ve cinsellik üzerine cesur bir dille yola çıkan roman, toplumun sahip olduğu geleneksel değerlerin günümüzdeki  geçerliliğini de sorguluyor. 
Sözde modern toplum hayatı olarak sunulan çarpık şehirleşme ve 3 Temmuz sürecinde olduğu gibi elle şekillendirilen gerçeklik algısının, bireyler ve toplum üzerinde yarattığı etkilerin de anlatıldığı romanda, farklı karakterler arasında kendinizi bularak ‘sahici’ bir okuma yapabileceğiniz gibi üç kuşak arasındaki yakınlaşma ve birbirini anlama çabalarının ‘kurgusal’ bir eleştirisini de göreceksiniz.