“Viyolonselin sesine aşık oldum”

Viyolonseldeki yeteneğiyle dikkat çeken İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ortaokul öğrencisi 14 yaşındaki Arya Nur Güneş İspanya’da düzenlenen II. Luthiers Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde birinci oldu.

09.06.2018 Cumartesi Güncelleme : 09.06.2018-1:30 Cumartesi
Seyhan Akıncı / seyhan.akinci@milliyet.com.tr

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ortaokul öğrencisi Arya Nur Güneş 14 yaşında genç bir viyolonselci. 6 yaşında piyano eğitimi almaya başlayan, ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil eden Güneş, İspanya’da düzenlenen II. Luthiers Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde birinci oldu. 

Doktor anne ve babanın ikiz kızlarından biri olan Güneş’in müzik tutkusu genetik bir miras adeta: “Annem ve babam İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi 1991 yılı mezunları ve sınıf arkadaşları. Okul hayatları boyunca okullarının Çok Sesli Hafif Müzik Korosu’nda şarkı söylemişler. Türkan Saylan hocayla yıllarca müzik kolunun sorumlu öğretim üyesi olduğu için birlikte çalışmışlar. Annem ve babamın hayatlarındaki birlikteliklerine vesile olan şey müzik olduğu için kardeşim Sonat’ın ve benim isimlerimiz müzikten esinlenilmiş.” 

Solo konser verecek

İçindeki müzik sevgisi nedeniyle 4. sınıfta konservatuvara gitmeye karar veren Arya Nur Güneş, anne ve babasının desteğiyle önce konservatuvarı gezip, ortamı görmüş. Sonra da kendisine parmaklarının uzun olması nedeniyle yaylı bir çalgı çalması tavsiye edilmiş. Bu şekilde viyolonsele yönelen Arya, sınavlara girip Dokuz Eylül Üniversitesi Yaylı Çalgılar Bölümü Öğretim Üyesi olan Çağlayan Ünal Sümer’in öğrencisi olmuş. 2014’ten beri aldığı eğitim bugünlerde meyvelerini vermeye başladı. Arya ilk olarak Litvanya’da yapılan Uluslararası Genç Müzisyenler Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde Jüri Özel Mansiyon ödülünün sahibi oldu şimdi de mayıs ayında İspanya’da düzenlenen II. Luthiers Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde birinci oldu. Arya viyolonsel ile tanışmasını şu sözlerle anlatıyor: “Viyolonsele alışmak, çalarken parmaklarımın acısına alışmak, tabii ki zaman aldı. Fakat ilk günden itibaren viyolonselin sesine aşık oldum. Valencia’daki yarışmada başkalarının nasıl çaldığını gözlemlemek, yeni insanlarla tanışmak, farklı kültürlerden insanlarla aynı ortamda bulunmak çok güzeldi. Ödülü aldığımı öğrendiğimde çok heyecanlandım. Olan her şey için inanılmaz müteşekkirim.” Arya Nur Güneş, II. Luthiers Clar yarışmasındaki birinciliğiyle 22-28 Temmuz tarihlerinde İspanya’nın Sigüenza şehrinde bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Cellosmagic Masters class ve Müzik Festivali’ne katılmaya hak kazandı. Orada eğitim alacak olan Arya bir de solo konser verecek. 

Hayatının merkezinde

Yoğun bir tempoda olduğunu ama sonuçların buna değdiğini söyleyen Arya’nın hayaliyse dünyanın en ünlü çellistlerinden biri olup müziğini paylaşabildiği kadar çok insanla paylaşmak. Müzisyen olarak sevdiği ve hayranlık duyduğu pek çok ismin olduğunu belirten Güneş için Jacqueline Du Pre’nin yeriyse ayrı. “Jacqueline Du Pre kendime rol model olarak aldığım kişi. Onun viyolonsel çalışına hayranlık duymakla kalmayıp bu kadar güleç, sevecen ve cana yakın bir insan olmasına hayranlık duyuyorum. Bir gün ben de onun gibi bir sanatçı ama daha çok onun gibi bir insan olmak istiyorum” diyor.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ