Yeni müzisyenimiz yapay zeka

İlk defa bir yapay zeka tarafından müzik albümü hazırlandı. Bestekar, prodüktör ve sanatçı olan yapay zekanın müzik sektörünü nasıl etkileyeceğini araştırdık

03.09.2017 Pazar Güncelleme : 03.09.2017-2:30 Pazar
Özge Tabak / ozge.tabak@milliyet.com.tr

Geçtiğimiz günlerde bir haber “I Am AI” isimli yeni bir albümün piyasaya çıktığından söz ediyordu, benzerlerinden bir büyük farkla. Albümde yer alan tüm parçalar yapay zeka tarafından bestelendi. Daha önce yapay zeka, parçalar bestelemiş fakat tamamen bir albüm ortaya çıkarmamıştı. Yazdığı söz ve melodileri bestelemesi için Amper’i tercih eden Taryn Southern, programa şarkı hızı, tercih ettiği enstrümanlar gibi bilgileri vererek besteleri hazırlatmış. CNN Teknoloji’ye konuşan Southern da partnerini “müzik üzerine sınırsız bilgi birikimi olan, üstelik de hiçbir zaman yorulmayan” bir partner olarak tanımlamış. Hizmet sektöründe pek çok işi gelecekte robotların yapıyor olacağını konuşuyor, fakat sanat dalları gibi yaratıcılık gerektiren işler için her zaman insanlara ihtiyaç duyulacağını düşünüyorduk. Acaba yanılma payımız var mı? Binlerce şarkı dinleyerek beste yapmayı öğrenen, yani “besteleme yeteneği kazanan” yapay zeka gelecekte müzik sektöründe kendini ne derece kabul ettirecek? 

“Tek tuşla yeni bir Beatles parçası yapmayı kim istemez?”

Doç. Dr. Tolga Özdemir (İstanbul Bilgi Üniversitesi müzik bölümü öğretim üyesi)

“Şu anki arz/talep durumuna baktığımızda, hızlı ve daha çok üretim için ihtiyaç duyulan otonom işlemlerin bilgisayara devredilmesi her endüstride olduğu gibi müzik için de geçerli. Synthesizer ile birlikte başlayan dijital ses mecrasında artık canlı kayıt gerektirmeyecek şekilde dijital ortamda müzik hazırlanabiliyor. Hatta bazı müzik programları, işi daha da hızlandıracak şekilde yapay zekaya sahip dijital müzisyenler bile sunmaya başladı. Bunun ötesinde, FlowMachines, IAMUS, Aiva, ORB gibi yapay zeka algoritmalarına sahip yeni yazılımlar besteciyi de kapsıyor. Tek tuşla yeni bir Beatles parçası yapmayı kim istemez?

Tam otomasyona dayalı ‘Dördüncü Endüstriyel Devrim’ müziğin de kapısını çalıyor. Hızlı tüketim malzemesi olarak kullanılan müziklerin bundan etkilenmeyeceğini düşünmek hayalperestlik olur. Gelecekte müzik yazılım devlerinin gölgesinde, şu an bu sektörde üretim yapanların iş bulamama fikri çok uzak olmayabilir. Öte yandan bu algoritmaların kullandığı kütüphaneye özgün bir müzisyen olarak girebilmek hâlâ çok kişisel bir durum. Beethoven gibi müzik besteleyebilen program var ama bu Beethoven’ın değerini düşürmüyor. Aksine onun sanat anlayışı yapay zekanın bizzat kendisi oluyor. Beethoven olabilmek? O zaten hep zordu.

“İnsan duygusu dışında yaratılmış bir esere müzik eseri denemez”

Volga Tamöz (Aranjör, besteci ve müzik prodüktörü)

Müzik dünyanın en etkili dilidir ve değerli bestecilerin ortaya koyduğu eserlerle gelişim göstermiştir. Mesela Haydn, Beethoven ve Mozart üçlüsü birbirlerinden etkilendiğinden dolayı eserleri hâlâ deha mertebesinde görülmektedir. Buradaki en önemli şey duygudur. Kompozisyon eğitimi alanlar çok iyi bilir, müzik matematiği sadece eserin duygu bütünlüğünü artırmak için kullanıldığında işe yarar. İnsan duygusu dışında yaratılmış özgün bir esere müzik eseri denemez. Zaten bu çalışmada öncesinde insanlar tarafından kaydedilmiş müzik cümleleri/ taslakların bir program vasıtasıyla ortaya çıkartılan bir mix çalışması olduğu anlaşılıyor. Dünyanın en hızlı yayılabilen sanat dalının müzik olduğunu düşündüğümüzde en fazla etki bırakan eserler tabii ki sadece insan duygu, düşünce ve bilgisi ile yaratılabilir. Bu durum yaradanın insana verdiği bir lütuftan öteye bir şey değildir.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ