Yerli turistler bu yıl da erkenci

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Yerli turistler erken rezervasyonu benimsedi. Geçen yıl 5 milyon yerli turist erken rezervasyon yaptı. 2018 yılında ise erken rezervasyon ile tatile giden vatandaş sayısı 6 milyonu bulur” dedi

14.01.2018 Pazar Güncelleme : 14.01.2018-1:30 Pazar
EKONOMİ SERVİSİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, erken rezervasyon alışkanlığında artış ile birlikte geçen yıl 5 milyon seviyesinin yakalandığını belirterek, “Beklentimiz 2018 yılında erken rezervasyon kapsamında tatile çıkan vatandaş sayımızın 6 milyon seviyelerinde gerçekleşmesi yönünde” dedi.

Ulusoy, erken rezervasyona ilişkin olarak Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB öncülüğünde 2009 yılında başlatılan erken rezervasyon kampanyasının ana hedefinin, avantajlı ödeme kolaylıklarıyla daha  fazla vatandaşın tatil yapmasını sağlamak, bu yolla iç turizmi canlandırmak ve Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin daha uygun ödeme koşulları ile seyahat ettiklerine yönelik yaygın algıyı değiştirmek olduğunu anımsattı.

Bu kampanyanın iç turizm piyasasında son derece başarılı olduğunu ifade eden Ulusoy, şunları söyledi:

“2009 yılında 300 bin kişi ile başlayan erken rezervasyon kampanyası 2015’te 3.5 milyona ulaştı. Türk turizmi açısından zorlu geçen 2016 yılında sektöre en önemli destek vatandaşlarımızdan geldi ve 4.2 milyon kişi erken rezervasyon ile tatile çıktı. Erken rezervasyon alışkanlığında artış ile birlikte geçtiğimiz yıl 5 milyon seviyesi yakalandı. 2018 için henüz erken  rezervasyon sürecinin başında bulunuyoruz, ancak üyelerimizden olumlu dönüşler alıyoruz. Beklentimiz 2018’de erken rezervasyon kapsamında tatile çıkan vatandaş sayımızın 6 milyon seviyelerinde gerçekleşmesi yönünde.”

Daha ekonomik

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır ise erken rezervasyonun Türk turizminin en önemli unsurlarından biri haline geldiğini belirterek, Türkiye’de tatil yapanların büyük bir bölümünün erken rezervasyon kampanyalarını tercih ettiğini kaydetti.

Seyahat acentelerinin yurt içi otel satışlarından erken rezervasyonlu satışların yüzde 50 gibi çok yüksek bir orana ulaştığına dikkati çeken Bayındır, “Yani her yıl bir öncekinden çok daha fazla kişi erken rezervasyonu tercih ediyor. Bu durumun erken rezervasyonun yerli tatilci tarafından ne kadar benimsendiğinin de bir göstergesi” dedi.

Bayındır, yerli turistlerin artık erken rezervasyon alışkanlığının oluştuğunu anlatarak, “Tüketiciler artık daha bilinçli. Yaz sezonunda iki kat para vereceğine erkenden kararını veriyor ve avantajlı çıkıyor. Bu yıl da erken rezervasyon kampanyalarında yüksek oranlarda indirimler uygulanacaktır ancak kampanyalarda son günlere yaklaştıkça uygun fiyat bulma imkanı da azalabilir” diye konuştu.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ