Yıldırım’dan muhalefete ‘parlamenter sisteme dönüş’ tepkisi: Eski çamlar bardak oldu

Başbakan Yıldırım, seçim çalışmaları kapsamında geldiği memleketi Erzincan’da muhalefet partilerinin “parlamenter sisteme dönüş” vaadini “Eski çamlar bardak oldu” sözleriyle eleştirdi

14.06.2018 Perşembe Güncelleme : 14.06.2018-1:30 Perşembe
Ayşegül Kahvecioğlu - Erzincan

Başbakan Binali Yıldırım, dün partisinin Bayburt ve Gümüşhane’de düzenlediği mitinglerde konuştu. Başbakan Yıldırım, daha sonra 24 Haziran seçimlerine 10 gün kala memleketi Erzincan’da son kez bir mitingde vatandaşlarla bir araya geldi. Yıldırım, konuşmasında özetle şunları söyledi: 

TÜRKİYE’NİN BEKASI: 16 Nisan halk oylamasında Erzincan yüzde 60 ile “evet” dedi. Şimdi millet sevdalısı, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı 24 Haziran’da seçmeye hazır mısın can Erzincan? Cumhur İttifakı demek Türkiye’nin bekası demek, 15 Temmuz’da alçaklara karşı dimdik durmak demek. Cumhur İttifakı demek terörü bu ülkenin topraklarından tamamen kazımak demek. Cumhur İttifakı’nda Ak Parti, MHP var, ülkücü kardeşlerimiz var. Türkiye’nin istiklali, istikrarı için beraber bu kutlu yürüyüşü sürdürüyoruz.  

UYANIN ARTIK: Siyasi kriz, ekonomik kriz yok olsun, artık ülke bu işlerle uğraşmasın dedik. Üstünlerin değil, milletin hukuku esas alınsın dedik. O gün milleti denize dökmekle tehdit edenler şimdi hangi yüzle destek istiyorlar? O gün kendi askerine düşman askeri nazarıyla bakanları hatırlıyorsunuz değil mi? Onlar bu seçimde tekrar hortladılar. Sizin “evet” kararınızı tanımayıp ‘Eğer iş başına gelirsek eski sisteme geri döneceğiz’ diyorlar. Eski çamlar bardak oldu, uyanın artık.

BİRİLERİ EVDE OTURUYORDU: FETÖ ve onu yürüten üst akıl da tankla, tüfekle silahla milleti sindiririz zannetti. Recep Tayyip Erdoğan’ı, Binali Yıldırım’ı ortadan kaldırırız dediler. O gece Erzincan’da ezanlar dinmedi, bayrağımız inmedi. O gece Türkiye’de de bütün vatandaşlarımız meydanlardaydı. Birileri evlerinde rahat vakit geçirirken, gelişmeleri televizyondan seyrederken, Recep Tayyip Erdoğan, Binali Yıldırım meydanlarda omuz omuza alçaklara karşı göğsünü siper etmişti. O gece halkın gücü tankın gücünü yendi.

3 AÇILIŞ: Bugün Erzincan’a eli boş gelmedik. 3 önemli projenin temelini atacağız. Birincisi Erzincan’a 500 yataklı muhteşem bir hastane yapıyoruz, temelini atıyoruz. Erzincan ciritcilikle meşhur bir şehrimizdir. Erzincan’a Türkiye’nin atlarının besleneceği muhteşem bir hipodromun da temelini atıyoruz. Burada 5 bin tane hemşehrimiz iş, aş sahibi olacak. Vasgirt Deresi’ni Erzincan’ın muazzam bir rekreasyon alanına dönüştürüyoruz.

‘Muhalefet evlere şenlik’

Yıldırım, “Dünyanın her yerinde seçime giren partiler ve adayları iktidarları ‘neden şunu yapmadın, neden bun  yapmadın’ diye eleştirir. Ama bizim muhalefet adayları evlere şenlik. Muhalefet bizi yaptıklarımızla suçluyor. Herhalde siyasette dünyada ilk defa böyle bir şey yaşanıyor. Bir iktidar yatırım yapmakla, hizmet yapmakla suçlanır mı? Bu ülkenin muhalefeti böyle acınası bir durumda” dedi.

‘Pide ustası’ oldu

Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün seçim çalışması yaptığı Samsun’da gece de sahur programına katıldı. Batıpark’ta düzenlenen Gençlik Şöleni’nin ardından yolunun üzerindeki bir fırını da ziyaret eden Yıldırım, fırıncı önlüğü giyip, 4-5 tane pide yaptı. Pideleri beğenen fırın ustası Engin Keskin, “Biraz  uğraştı ama becerikli. Susamı da biraz bol koydu”  dedi.

‘Yedirir mi millet size?’

Bayburt mitinginin ardından Gümüşhane’ye geçen Başbakan Binali Yıldırım, muhalefeti eleştirerek, “Bu ülkeden Ak Parti’nin izlerini sileceklermiş. Hadi oradan. Sizin yakıp, yıkmak istediğiniz şey, Türkiye’nin geleceğidir, gençlerimizin geleceğidir. Yedirir mi bu millet bunca yılın emeğini size” dedi. Cumhur ittifakı’nın karşısında yer alanların ağzından ülkenin ve milletin faydasına bir laf çıkmadığını, hep yıkmaktan bahsettiğini dile getiren Yıldırım, “Bunlar sıkılmadan ‘Okulları ücretsiz yapacağız’ diyorlar. Yapılandan da haberleri yok. ‘Gençlere sosyal güvenlik hizmetini ücretsiz yapacağız’ diyor, uyan da balığa gidelim. Ak Parti, bunu 15 yıldır veriyor” diye konuştu.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ