Yumuşacık saçlar için zeytinyağlı saç maskesi

Şampuanlar, bakım kremleri, saç maskeleri gibi birçok ürün yardımıyla saç bakımı yapılabilir. Piyasadaki ürünler her ne kadar faydalı olsa da saçlarınız için evdeki malzemelerle kısa sürede hazırlayabileceğiniz doğal bakım ürünleri de mevcuttur. Saç bakımı denilince akıllara ilk gelen doğal ürün zeytinyağı olabilir.

31.01.2018 Çarşamba Güncelleme : 31.01.2018-9:58 Çarşamba

Saçların sağlıklı uzaması ve dökülmemesi için bakım şarttır. Saç derisini besleyen bakım kürleri, maskeler ve yağlar hem saçların ihtiyacı olan nemi sağlayarak parlaklık kazandıracak hem de dökülmelerin önüne geçecektir. Evde kendi imkânlarınızla yapacağınız doğal bakım yöntemleri, sizi ekonomik açıdan zorlamadığı gibi oldukça pratik bir uygulama işlemi de sunacaktır. Zeytinyağı, tam da bu açıdan işinizi fazlasıyla görebilecek doğal bir bakım ürünüdür.

Zeytinyağlı saç maskesi

Yapacağınız maskenin malzemelerinin ölçüleri saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne göre değişiklik gösterebilir. Yaklaşık olarak 1 çay bardağı zeytinyağı, yapacağınız maske için yeterli olacaktır.Zeytinyağını saçınız için kullanmadan önce ısıtmanız önemlidir. Bu nedenle ilk iş olarak zeytinyağını bir kaba alıp ısınması için ocağa koyun. Bu süreçte kısık ateşte ılıttığınız yağı yakmamaya özen göstermelisiniz. 

10 dakika kadar kısık ateşte durarak ılık kıvama gelen zeytinyağını bir kaba aldıktan sonra yarım limonun suyunu zeytinyağının içine sıkın ve karıştırın. Bu karışımın içine 2 tatlı kaşığı kadar da bal ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Eklenen bal, limonun asidik etkisini kırarak saçı kurutmasına engel olacaktır. 

Toplam 3 malzemeden oluşan bu basit karışımı saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Özellikle saç dipleriniz kuruysa masaja saç diplerinizden başlamanız maskenin saç diplerini iyice nemlendirmesini sağlar. Maskeyi tüm saçınıza uyguladıktan sonra 15 dakika öylece bekleyin. 15 dakikanın ardından saçlarınızdan tüm malzemeler arınacak şekilde durulayın; hemen ardından da her zaman kullandığınız şampuandan az miktarda kullanarak rutin bakımınızı tamamlayın. 

Bu maskeyi iki haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Daha sık yapmamanız önerilir çünkü limonun da etkisiyle saçlarınız yıpranmaya maruz kalabilir. 
Zeytinyağı maskesi düzenli uygulandığı zaman, saçlara hem yumuşaklık ve hem de nem kazandırır. Ayrıca saçların gürleşmesinde de rolü vardır.